tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Gliniany problem

 
Jak żyć, panie wójcie ? pytają mieszkańcy Chełstów, którym od kilkudziesięciu lat w życiu towarzyszy? glina





Adam, nasz praojciec został ulepiony z gliny. Mieszkańcy Chełstów, którym od lat glina wdziera się do domów, na pola, wciska w każdy kąt z jednej strony powinni więc być zadowoleni, bo skoro glina jest budulcem człowieka, to? Z drugiej strony mają tego wszystkiego serdecznie dosyć.
Chełsty to typowa ulicówka, wieś położona wzdłuż drogi powiatowej, po obu jej stronach. Podobnie leżą ziemie, ale z jednej strony są bogate w glinkę ceramiczną, jeden z elementarnych składników płytek ceramicznych. Kilkadziesiąt lat temu, mieszkańcy mówią że jakieś 25 lat, ziemie wykupiły ówczesne Opoczyńskie Zakłady Płytek Ceramicznych. Już wówczas Marek Muszyński zapewniał, że firma zrobi wszystko, by uciążliwości związane z sąsiedztwem kopalni glinki były jak najmniejsze. Nie zrobiono prawie nic. Nie ma dnia, by nie jeździły tędy tiry wywożące urobek do Opoczna. Najgorzej jednak jest w piątek i poniedziałek, nie wiadomo dlaczego. Wówczas jednak kursów jest najwięcej.
Do kopalni drogą powiatową się nie dojedzie. Po pierwsze brama położona jest jakieś 100 metrów od powiatówki, a po drugie Zarząd Dróg Powiatowych wystawił na swojej drodze zakaz ruchu pojazdów o ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony i ma sprawę z głowy. Od drogi powiatowej do kopalni leżą płyty jumbo. I jest to jedynie zabezpieczenie na tej drodze, które ma uchronić przed wszystkim. Nie chroni przed niczym. Tiry wywożące urobek po pokonaniu owych 100 metrów, przecinają pod kątem prostym drogę powiatową i traktem gruntowym jadą około 1500 metrów do Żarnowa a potem do Opoczna. Po załadunek wracają tą samą drogą. I tak co dziennie. Jak jest ciepło i sucho, każdy przejazd wzbija tumany z bardzo drobnej glinki, która wciska się wszędzie. ? Po co mam myć okna, skoro po kilku minutach są znowu brudne. Nie możemy na zewnątrz wywiesić prania, mamy glinkę w szafkach w domach, na talerzach, kubkach, naczyniach. Strach dzieci wypuścić na dwór, bo się nałykają tej gliny ? skarżą się mieszkańcy gospodarstw leżących w bezpośredniej bliskości glinianego traktu. Jak jest wilgoć, to nie ma kurzu. Jest totalne błoto na całej długości drogi, z której korzystają i mieszkańcy. ? W końcu tędy jest najbliżej do Żarnowa, przez Marcinków jest ze cztery razy więcej drogi ? żalą się.
Kiedy sprzedawali swoje ziemie mieli obiecaną i nową drogę i myjkę na terenie kopalni, by samochody wyjeżdżały na drogę choć w miarę czyste. ? Teraz doskonale widać czy jedzie prywatny, czy też samochód należący do spółek współpracujących z Opoczno 1. Prywaciarz, dbając o swój majątek jedzie wolniej, ostrożniej. Ma glinką przykrytą plandeką. To szczegóły, na które w ogóle nie zwracają uwagi kierowcy pracujący w spółkach. ? Zobacz pan. Zorientowali się, że jest ktoś we wsi, że robi zdjęcia i jeżdżą jak z jajami ? mówi jedna z mieszkanek Chełst.
Ta zniszczona przez ciężkie tiry droga należy do gminy. Wójt twierdzi, że nie ma pieniędzy na jej budowę, bo wyrównywanie nic nie da. ? Od tylu lat "płytki" płacą podatki, że pewnie nazbierało się ich tyle, że już kilka razy wystarczyłoby na tę drogę. Sprawdziliśmy. Wg informacji uzyskanych w gminie jest ich około 200.000 zł rocznie. Ale nie z kopalni w Chełstach, ale z dwóch położonych na terenie gminy zakładów wydobywczych. Do tego trzeba dodać udział w opłacie środowiskowej, jaka jest płacona przez Opoczno 1 do Urzędu Marszałkowskiego, i której część zasila budżet gminy. Przy pomocy środków unijnych lub pomocy ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. może udałoby się zrobić choć najbardziej newralgiczny odcinek, ten biegnący tuż przy zagrodach, a resztę wzmocnić, utwardzić.
Pytanie o to jak żyć nie jest pozbawione sensu. Stałem tam jakieś 20 minut. Wystarczyło, by mój samochód pokrył się cieniutką warstwą glinki, przy czym grubość owej warstwy nie ma tu najmniejszego znaczenia. Tej glinki w ogóle nie powinno być.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (828) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »