tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Gdzie jest prawnik?

 
O podatkach, w tym rolnym, o herbie, o kontrowersjach przy uchwale oraz o poszukiwaniach radcy prawnego - sekretarza można było usłyszeć na ostatniej sesji Rady Gminy Poświętne.

W minionym tygodniu obradowała Rada Gminy Poświętne. Przed nią odbyło się inauguracyjne spotkanie komisji heraldycznej, której celem jest ustanowienie herbu oraz pieczęci gminy Poświętne. Na czele komisji stanął radny Andrzej Pawlik, a w jej skład wchodzą także Michał Franas, Andrzej Małachowski, Czesław Sobczyk, Marian Grzegorski. Na pierwsze posiedzenie komisji zaproszenie otrzymali także ppłk Marian Zach oraz przedstawiciel ojców filipinów. Przygotowaniem herbu gminy ma zająć się naukowiec z Uniwersytetu Łódzkiego dr Marek Adamczewski, który w swoim dorobku ma sporządzenie m.in. herbu województwa łódzkiego oraz Zgierza, Kutna i wielu gmin.
Przewodniczący RG Poświętne złożył obszerną informację z analizy oświadczeń majątkowych radnych, a wójt dokonał tego samego w odniesieniu do pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych. Po tym głos zabrał dr Marek Adamkiewicz, który dokładnie zrelacjonował przebieg i prace legislacyjne związane z powstawaniem herbu danej miejscowości. Następnie samorządowcy z Poświętnego przystąpili do podejmowania uchwał, których w tym dniu mieli aż osiem. Dotyczyły one m.in. stawek podatku od nieruchomości, środków transportu, zmian w budżecie w 2009 r., obniżenia ceny skupu żyta przyjmowanego jako podstawa do obliczenia podatku rolnego dla rolników z gminy. Radni głosowali także nad „Gminnym programem przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2009-2013”, współpracą gminy w 2010 roku z organizacjami pozarządowymi, zatwierdzeniem „Planu odnowy miejscowości Dęba i Poświętne na lata 2009-2015”.
Podatki pozostawione zostały niemal na takim samym poziomie, jak w zeszłym roku. Zmiany, jeżeli są, to groszowe. Dobrą informacją dla rolników, dotyczącą płacenia podatku rolnego, jest fakt, że cena skupu żyta została obniżona z 34,10 do 30 zł. Wszystkie uchwały zostały przyjęte niemal jednogłośnie oprócz jednej, która nie została przyjęta. Chodzi o uchwałę dotyczącą zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Poświętne”. Jeden z radnych, reprezentujący właśnie to sołectwo, przez kilkanaście minut zadawał pytania oburzony faktem, że zarówno on jak i drugi radny z Poświętnego nie byli wcześniej zapoznani z całym przedsięwzięciem oraz nikt nawet telefonicznie nie poinformował ich o odbywających się spotkaniach. Sprawa jest o tyle złożona, że dotyczy inwestycji związanej z budynkiem, tzw. organistówką, należącą do klasztoru, który na czas pozyskiwania funduszy unijnych przekazany został w dzierżawę Stowarzyszeniu Przyjaciół Bazyliki. Radny, jak podkreślał, protestował nie przeciwko prawie milionowej inwestycji z jaką chce zmierzyć się stowarzyszenie, ale jak mówił złamaniu pewnych dobrych zwyczajów czy wręcz braku zainteresowania pozyskaniem pieniędzy z programu PROW. Radni, którzy oficjalnie o spotkaniach nie wiedzieli, byli też zdziwieni, że dwa spotkania odbyły się w dni powszednie, a nie jak dotychczas było to praktykowane w weekend. Tym samym w zebraniach sołeckich uczestniczyła garstka mieszkańców, a zdaniem radnego z Poświętnego takie spotkanie nie mogło być wiążące przy tak słabej frekwencji. Argumenty trafiły chyba do pozostałych radnych, bowiem punkt ten został zdjęty z porządku obrad dziewięcioma głosami za przy czterech wstrzymujących się. Tyle tylko, że w tym punkcie pojawiły się sprzeczne opinie nad samą formą głosowania i powstało kilka wersji sposobu ominięcia poniekąd drażliwego tematu. Radni chcieli poprosić o pomoc radcę prawnego, ale wójt stwierdził, że jest to niemożliwe, bowiem przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Pojawiły się apele radnych do wójta, aby poczyniono kroki zmierzające do zatrudnienia zastępczego prawnika, bowiem zbyt często dochodzi do sytuacji, kiedy zarówno Rada Gminy jak i pracownicy nie mają możliwości skorzystania z usług zatrudnionego obecnie prawnika. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że przypadku Poświętnego radca prawny i sekretarz to ta sama osoba. A więc choroba wyklucza z podejmowania decyzji dwie ważne funkcje.
W wolnych wnioskach nie zabrakło tematów związanych z budową dróg i problemami głównie w Mysiakowie, gdzie prace zostały wstrzymane do odwołania. Komendant gminny OSP apelował do wójta w sprawie niebezpiecznej drogi K-48, która obecnie jest remontowana, a na której w ciągu kilku dni doszło do licznych zdarzeń drogowych. Radny z Poświętnego pytał o toczącą się przed Sądem Rejonowym w Opocznie sprawę zasiedzenia gruntów przez GS z Inowłodza. Nie obyło się niestety bez upomnień i potyczek słownych, głównie między wójtem a grupą radnych skupionych w klubie Rozwój i Przyszłość Gminy Poświętne, jak również między przewodniczącym a jednym z najmłodszych radnych, który zdaniem szefa Rady Gminy... zbyt często zabierał głos podczas ostatnich obrad. Przewodniczący pouczył samorządowców, że lepiej dla wszystkich byłoby, gdyby pytania wypisywano na kartce. Na zakończenie wywiązała się kłótnia i powrót do tematu „Planu odnowy miejscowości Poświętne”, bowiem ktoś z sali przypomniał sobie, że aby stowarzyszenie złożyło stosowne dokumenty uchwała musi zostać przyjęta przez Radę Gminy przed 16 grudnia. Tu powstał problem, bowiem wójt z przewodniczącym planowali zwołać sesję pod koniec roku, tuż po świętach. I znowu do akcji wkroczył ten sam radny z Poświętnego, protestując przeciwko wtrącaniu się wójta w sprawy zwoływania obrad, które leżą w gestii samego szefa Rady Gminy. Zdaniem radnych (także z Poświętnego) jeżeli ich dwaj koledzy zostaną zgodnie z dobrym zwyczajem i literą prawa zapoznani z projektem uchwały, to oni przychylą się do wniosku stowarzyszenia, należy tylko zwołać wcześniej sesję Rady Gminy. Warto podkreślić fakt, że podczas sesji nie był obecny nikt z filipinów, chociaż zdaniem szefa Rady zawsze otrzymują oni zaproszenie, może wówczas wyjaśniono by sporne kwestie, które nie do końca prezentował prezes stowarzyszenia. Ostatecznie wszyscy rozeszli się do domów późnym popołudniem bez ustalenia czy sesja będzie zwołana i powstanie szansa dla przyklasztornego stowarzyszenia na pozyskanie prawie miliona złotych, czy nie? Obserwując obrady w Poświętnem jedno jest pewne, nieustanne i często ironiczne pytania radnych do wójta, gdzie jest prawnik, są chyba zasadne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (647) z dnia 4 Grudnia 2009r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »