tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

  Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Polska

 


W tegoroczne wakacje członkowie i sympatycy oddziału PTTK w Żarnowie, oprócz wyjazdów indywidualnych, wzięli udział w trzech zorganizowanych imprezach turystyczno?krajoznawczych. I tak: 20?osobowa grupa od 5 do 13 lipca uczestniczyła w wycieczce na Krym, 28 kajakarzy płynęło 14 sierpnia Pilicą podczas IV Żarnowskiego Spływu, a 17 i 18 sierpnia odbyła się wycieczka krajoznawcza do Gorczańskiego Parku Narodowego i Podhala, w której udział wzięło 51 uczestników.
Wycieczkas na Półwysep Krymski to przedsięwzięcie zrealizowane wspólnie z PTTK w Rzeszowie, z którym koło w Żarnowie współpracuje od wielu lat. Podróż do Rzeszowa a później przez Ukrainę trwała 2 dni, w trakcie których zwiedzaliśmy Tarnopol i Winnicę. Miejscem docelowym był ośrodek wczasowy w Piaszczystem nad Morzem Czarnym. Stąd wyruszaliśmy na zwiedzanie Krymu i tam odpoczywaliśmy na namorskiej plaży.
Sewastopol z portem morskim i bazą floty wojennej Rosji oraz antyczne miasto Chersonez to pierwsze zwiedzane obiekty. Następny dzień poświęcony był na Bakczysaraj (co znaczy miasto ogrodów), gdzie pozostały pamiątki po chanach tatarskich takie: pałac, harem, ogrody, cmentarz czy wreszcie, opiewana przez Puszkina, ?Fontanna Łez?. W pobliżu zwiedziliśmy Czufut Kale ? skalne miasto Tatarów położone w górach i będące zarazem miejscem obronnym. Tatarzy pojawili się na Krymie w XV w. ale i dzisiaj stanowią znaczącą grupę narodowościową pomimo wysiedleń realizowanych w czasach stalinowskich. Większość ludności zamieszkującej Półwysep Krymski to Rosjanie (ponad 60%) i ich język jest dominujący, chociaż Krym od 1954 r. należy do Ukrainy. W programie wycieczki nie zabrakło Jałty, znanego kurortu czarnomorskiego, w którym miała miejsce w 1945 r. konferencja decydująca o politycznym kształcie Europy po zakończeniu II wojny światowej. Do Ałupki z pięknym pałacem hrabiego Woroncowa dotarliśmy statkiem wycieczkowym przepływając obok położonego na klifowym wybrzeżu romantycznego pałacu Jaskółcze Gniazdo, symbolu Krymu. W Ałupce odbyła się degustacja win nagradzanych medalami na wielu specjalistycznych wystawach. Wycieczka górska na terenie rezerwatu Nowy Świat dostarczyła wielu wrażeń, podobnie jak XV-wieczna twierdza w Sudaku. Powrót do Żarnowa to znów ponad 1600 km jazdy autobusem w dwa dni, ale po drodze z wizytą w Humaniu i zwiedzaniem Zofiówki. Park o tej nazwie założony został w 1796 r. przez Stanisława Szczęsnego Potockiego dla żony Zofii i stanowił wówczas jeden z najwspanialszych w Europie parków krajobrazowych z ok. 500 gatunkami drzew z całego świata, rzeźbami, sztucznymi grotami, wodospadem, mostkami i fontanną.




Jaskółcze Gniazdo



Krym


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (842) z dnia 30 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »