tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Gawronianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Gawronach ma swój początek około 1965 roku. Pierwszą przewodniczącą była, nieżyjąca już, Zofia Wereszka. W 1975 roku na to stanowisko została powołana Krystyna Borkowska, która pełniła tę funkcję do 1985 roku. O dalszych losach koła, w kolejnym artykule z cyklu

Początkowo KGW w Gawronach działało prężnie, o czym świadczą odbywające się wówczas kursy gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia, które prowadziły wykwalifikowane w tych dziedzinach instruktorki. Te przedsięwzięcia odbywały się w budynku po Urzędzie Gminy oraz w prywatnych domach, ponieważ panie nie miały wówczas stałego miejsca spotkań.
Członkinie zajmowały się również rozprowadzaniem kurcząt i pasz, organizowało zabawy w celach zarobkowych na utrzymanie koła. W 1985 roku doszło jednak do zawieszenia działalności.
W 1999 roku, wójt gminy Sławno, Tadeusz Wojciechowski oddał społeczności Gawron nowo wybudowany Dom Ludowy. Dzięki temu zostały stworzone lepsze warunki do integracji. W tym czasie powstał słynny w regionie zespół folklorystyczny "Róża". Próby zespołu, zarówno wtedy jak i dziś, odbywały się w bibliotece, znajdującej się w Domu Ludowymo. Początki działalności zespołu sięgają jednak 1997 roku. Wówczas to zaczynał swoją działalnośc przy Klubie Seniora w Sławnie.
Prjzewodniczącą grupy została wtedy Rozalia Rogulska, a instruktorem muzycznym Edward Rogowski. ? Pod kierownictwem Rozalii zespół "Róża" osiągnął wiele sukcesów na terenie całej Polski, rozsławiając w ten sposób folklor ziemi opoczyńskiej. To właśnie ona napisała i zgromadziła wiele scenariuszy do widowisk, które prezentuje zespół. Ocaliła także od zapomnienia stare pieśni i tradycje ludowe, zbierała przyśpiewki oparte na oryginalnych zwyczajach i obrzędach pochodzących z regionu opoczyńskiego. Te dziesięć lat jej kierownictwa naprawdę są nieocenione dla "Róży" ? wspomina przewodnicząca koła, Mirosława Jurek, która od 2007 roku stoi także na czele zespołu.
W grupie śpiewa obecnie szesnaście osób i nadal instruktorem grupy jest Edward Rogowski. Gawronianki cieszą się z faktu, że w skład zespołu wchodzi tak wiele dziewcząt, które aktywnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach odbywających się na terenie gminy oraz w powiecie i województwie. Bardzo często biorą też udział w uroczystościach kościelnych w Kunicach.
Do największych osiągnięć zespołu należą: wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w 2000 roku, zajęcie I miejsca na festiwalu "Tradycje 2000" oraz II miejsca na tym samym przedsięwzięciu w 2001 roku w Uniejowie, uplasowanie się na trzeciej pozycji na III Międzypowiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego w Żychlinie w 2004 roku oraz zwycięstwo w XII Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie w 2004 roku. Poza tym, grupa otrzymała główną nagrodę postaci "Statuetki Boryny" na IX Festiwalu Obrzędów Weselnych w 2005 roku w Węgrowie oraz wygrała w X jubileuszowym Festiwalu Obrzędów Weselnych w 2006 roku również w Węgrowie, zdobywając tytuł najlepszego z najlepszych.
W 2002 roku, staraniem radnej wsi Teresy Gwiazdy, reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich w Gawronach. Zorganizowano zebranie pań, które wybrały zarząd, na czele którego stanęła przewodnicząca Mirosława Jurek, zastępczynią została Agnieszka Grabowska, a skarbniczką Stanisława Mazur.
Gawronianki aktywnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach mających miejsce na terenie gminy Sławno, w powiecie i województwie. Przygotowują potrawy regionalne, które wystawiają na stoiskach dożynkowych, przeglądach stołów świątecznych oraz wyjeżdżają na targi do Łodzi, Poznania i Kielc. Biorą czynny udział w konkursach tańca, robienia kwiatów i wianków z okazji nocy świętojańskiej, wieńców dożynkowych, kraszanek, palm wielkanocnych i wielu innych turniejach twórczości ludowej. ? Dużymi zasługami i wielkimi umiejętnościami w tej dziedzinie wykazuje się Agnieszka Grabowska, za co jej bardzo dziękuję ? powiedziała przewodnicząca.
Członkinie koła z Gawron organizują również spotkania okolicznościowe w Domu Ludowym. Najczęściej są to imprezy z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet oraz tłustego czwartku.
Gawronianki mają się czym pochwalić. Wśród członkiń koła znajdują się kobiety, które zostały wyróżnione odznaczeniami ministra kultury "Zasłużony działacz kultury". Są to: Rozalia Rogulska, Mirosława Jurek, Agnieszka Grabowska i Grażyna Zawadzka. Rozalia Rogulska i Mirosława Jurek wraz z Teresą Dereń, Honoratą Oleksik, Teresą Gwiazdą i Zofią Turlej otrzymały także "Order serca matkom wsi".
Obecnie do KGW w Gawronach należą 33 gospodynie, które zgodnie żyją ze sobą i chętnie współpracują. ? Na uwagę zasługuje fakt, ze zawsze możemy liczyć na pomoc i współpracę ze strony Rady Sołeckiej, a w szczególności sołtysa Zdzisława Grabowskiego i radnego Arkadiusza Knapa, wraz z którymi organizujemy wspólnie wiele niezapomnianych przedsięwzięć ? podsumowała przewodnicząca.




Obecny skład zespołu "Róża" na dożynkach powiatowych w Białaczowie



Gawronianki na targach w Poznaniu w 2011 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (829) z dnia 31 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »