tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Galiński - mistrz z sąsiedztwa

 
Trener kadry narodowej MTB w Zespole Szkół Technicznych w MroczkowieMarek Galiński i dyrektor ZST Damian PietrasikSukces w sporcie ? talent czy ciężka praca? Na to i wiele innych pytań odpowiedział trener kadry narodowej kolarzy górskich Marek Galiński, który 19 października spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor ZST Damian Pietrasik, który przybliżył zgromadzonym sylwetkę tego znakomitego sportowca. Nie wszyscy z uczestników wiedzieli, że mieszkający w sąsiedztwie szkoły sportowiec uczestniczył aż pięć razy w Igrzyskach Olimpijskich ? jako zawodnik w Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie oraz w Londynie już jako trener kadry. 9 razy zdobył tytuł mistrza Polski MTB XC i 4 tytuły mistrza Polski w maratonie. Jest to niewątpliwie najbardziej utytułowany zawodnik nie tylko gminy Opoczno, lecz także w historii polskiego kolarstwa górskiego.
Pierwsza część wypowiedzi Marka Galińskiego dotyczyła treningu sportowego na najwyższym szczeblu oraz pracy z kadrą narodową, a w niej z takimi gwiazdami sportu jak Maja Włoszczowska, Ola Dawidowicz czy Ania Szafraniec. Trener dość szczegółowo przedstawił system szkolenia sportowców reprezentacji oraz przybliżył mechanizmy kontroli procesu treningowego oparte często na wiedzy z zakresu biomechaniki i medycyny sportowej.
Najistotniejszą kwestią poruszaną na spotkaniu było jednak podejście młodego człowieka do uczestnictwa w kulturze fizycznej. Zdaniem Marka, aby człowiek rozwijał się wszechstronnie, sport musi przede wszystkim sprawiać mu radość. Podkreślił także, że dzisiejszy sportowiec dba nie tylko o swoją sferę fizyczną lecz jednocześnie jest świadomy wagi własnego wykształcenia oraz myśli realnie o przyszłości.
Wróciwszy do swoich pierwszych kroków w sporcie, wskazał znaczące różnice miedzy funkcjonowaniem kultury fizycznej w czasach swojej młodości, a współczesnością. Zachęcał do amatorskiego uprawiania sportu i do aktywności fizycznej w różnych dyscyplinach.
Młodzież trenująca już sport dowiedziała się, że talent lub predyspozycje są tylko niewielką częścią prowadzącą do sukcesu. Bardzo istotnym czynnikiem jest praca. Nie wystarczy, aby była ciężka ? musi być mądra. Przy tym zagadnieniu została poruszona kolejna ważna w życiu sportowca kwestia, jaką jest planowanie procesu treningowego.
Marek chętnie odpowiadał na pytania dotyczące jego życia sportowego, prywatnego, planów na przyszłość oraz przebiegu rehabilitacji Mai Włoszczowskiej.
Marek Galiński chętnie angażuje się w inicjatywy sportowe na naszym terenie. Jest honorowym prezesem stowarzyszenia sportowego Opoczno Sport Team, a jego lokalna działalność sprowadza się również do współpracy z Zespołem Szkół Technicznych. Owocem tej kooperacji była pomoc naszej szkoły w organizacji dwóch dużych imprez kolarskich: Pucharu Polski MTB XC oraz MTB Galiński Maraton w Gielniowie we wrześniu tego roku.
Na koniec spotkania uczestnicy mieli możliwość zrobienia wspólnej fotografii. W pogadance z mistrzem wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym oraz uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie ze swoim nauczycielem Cezarym Kądzielą. Młodzież i nauczyciele byli zadowoleni z możliwości porozmawiania i dowiedzenia się czegoś więcej o tak interesującej osobowości jaką bez wątpienia jest człowiek, który osiągnął sukces i jednocześnie pozostał skromnym chłopakiem z sąsiedztwa.


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »