tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Górnicy spod Opoczna

 
W piątek, 4 grudnia górnicy z całej Polski będą obchodzić swoje święto. Górnicy skalni z kopali na Jaziej Górze również.

Jazia Góra to najwyższe wzniesienie Wzgórz Opoczyńskich położone 240 metrów n.p.m. Usytuowane jest na styku czterech miejscowości: Bielowic, Mroczkowa Gościnnego, Kraszkowa i Wólki Karwickiej. Wnętrze góry wypełnia piaskowiec, wydobywany na potrzeby własne i na sprzedaż od ponad stu lat.
W 2007 roku wydobycie piaskowca zostało zalegalizowane. Wydano osiem koncesji dla firm, które mogą korzystać z zasobów kopalni. Wszystko jest teraz pod kontrolą a nadzór nad eksploatacją sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach.
Jak nas informuje jeden z przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem i sprzedażą piaskowca, główny sezon wydobywczy na Jaziej Górze trwa pół roku - od kwietnia do końca września. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych eksploatacja może się jednak odbywać cały rok. Nawet w grudniu. Kiedy byliśmy w kopalni we wtorek, na złożu działała kilkuosobowa brygada górników skalnych.
Piaskowiec z Jaziej Góry stosuje się w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy. Można go wykorzystać do budowy podmurówek, podjazdów, murków oporowych i ogrodzeń a także do tworzenia oczek wodnych, skalniaków, i wodospadów. Jest doskonałym materiałem przy wykładaniu kominków bądź kominów na dachu.
Z tego, co udało nam się dowiedzieć, zasoby piaskowca przewidywane są na ponad 25 lat. Kamień spod Opoczna sprzedawany jest do Danii, Niemiec i na Ukrainę. Głównymi odbiorcami krajowymi są natomiast klienci indywidualni z Warszawy, Łodzi czy też Lublina.
Dodajmy, że jedyna kopalnia piaskowca w gminie Opoczno stanowi bardzo ciekawy zakątek turystyczny. Latem przyjeżdżają tu nowożeńcy i robią pamiątkowe zdjęcia i filmy. Częstymi gośćmi są studenci z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.
O Jaziej Górze krążą dwie legendy. Jedna mówi o śpiących rycerzach królowej Jadwigi, druga o zakopanych dwóch beczkach złota. Może więc kiedyś górnicy skalni obudzą wojaków albo znajdą skarb. Na razie jednak wezmą udział we mszy w ich intencji odprawionej w kościele parafialnym w Mroczkowie Gościnnym. W ten sposób świętują Barbórkę co roku.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (647) z dnia 4 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »