tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Głuchy, który słyszy

 
Zdaniem psychologa Ludzki słuch posiada wiele tajemnic. Psycholodzy odkryli na przykład, że skórą można słyszeć a także widzieć…

Absurdalne wydaje się twierdzenie, że człowiek może przez skórę odbierać dźwięki. A jednak… posiadamy takie niezwykłe właściwości.
Istnieje przodek wszystkich zmysłów. Jest nim dotyk. Z niego prawdopodobnie u pradawnych zwierząt rozwinęły się inne zmysły – węch, smak, słuch, a być może nawet wzrok. W swojej istocie odbieranie zapachów polega na tym, że cząsteczka chemiczna wpada wraz z powietrzem do jamy nosowej i tam dotyka odpowiedniego receptora, pobudzając go. Podobnie działa zmysł smaku – zarówno narząd smaku jak i węchu to te miejsca na skórze, które w toku ewolucji stawały się coraz to bardziej wrażliwe na działanie pewnych związków chemicznych.
Z dotyku mógł rozwinąć się także słuch. Jeśli przyłożymy dłonie do radia, które głośno gra, poczujemy wibracje. Jeśli jednak radio gra bardzo głośno, a my mamy wrażliwą skórę, to poczujemy wibracje nawet tylko zbliżywszy dłoń do głośnika. Fale dźwiękowe odkształcą delikatnie naszą skórę, tak jak membranę mikrofonu i poczujemy dźwięk. W końcu wyczuliśmy dźwięk na odległość, bez dotykania, choć przy pomocy skóry.
Prawdopodobnie właśnie w ten sposób u zwierząt pierwotnych wykształciła się wrażliwość na fale akustyczne. W gruncie rzeczy oznacza to, że nie ma ludzi całkowicie głuchych. Rzeczywiście 99% osób z uszkodzonym słuchem reaguje przynajmniej na niektóre głośne dźwięki. Dzięki temu, że zarówno nasze uszy, jak i skóra odbierają drgania, wszyscy ludzie mogą w niektórych sytuacjach poprawić swoje słyszenie. Tak właśnie robi wścibski sąsiad, gdy przykłada szklankę do ściany a ucho do owej szklanki lub partyzant, który słucha nadjeżdżającego pociągu z głową przytkniętą do szyny kolejowej. Ludzie mogą też słyszeć dźwięki pod wodą, np. gdy nurkują, będą słyszeć dźwięk płynącej motorówki.
Ludzkie ucho skrywa także inne tajemnice. W latach siedemdziesiątych badacze (m.in. Kemp i Zurek) udowodnili, że u około 40% zdrowych ludzi z ucha wydobywają się cichutkie dźwięki! Najczęściej przypominają one delikatne buczenie. U bardzo niewielu ludzi buczenie to jest na tyle głośne, że może je nawet usłyszeć gołym uchem inna osoba!
Słuch absolutny posiada jeden człowiek na 10 tys. Gdy słuchamy np. muzyki większość ludzi nie odbiera poszczególnych dźwięków osobno, niezależnie jeden od drugiego, aby potem ułożyć je w jedną całość (np. w melodię). Przeciwnie odbieramy dźwięki wszystkie na raz, tak jakby dopasowywały się one wzajemnie do siebie.
Dlatego gdy przeciętna osoba usłyszy akord gitary, w której jedna struna jest lekko rozstrojona, jej ucho tego nie wykryje – odbiór fałszywego dźwięku zostanie bowiem delikatnie zniekształcony przez mózg tak, aby pasował do całego akordu.
Osoba o słuchu absolutnym usłyszy każdą strunę z osobna, bez względu na jej relację do innych dźwięków. Takie osoby słysząc fałszywy akord z łatwością wykrywają dysharmonię, znajdują rozstrojoną strunę i dostroją ją.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »