tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Finał akcji "Kibicuj bezpiecznie"

 

We wrześniu ub.r. funkcjonariusze KPP przystąpili do realizacji projektu profilaktycznego pod nazwą ?Kibicuj bezpiecznie?, w którym udział wzięło 15 szkół z terenu powiatu opoczyńskiego. Do akcji wciągnięte zostaly samorządy oraz miejscowi przedsiębiorcy. W październiku 2011 r. w ZSS nr 3 zorganizowane zostało spotkanie inauguracyjno?szkoleniowe, skierowane do pedagogów, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzieży szkolnej objętych tym programem. Udział w nim wzięli m.in. dr Jolanta Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego, pracownicy Fundacji ?Nigdy więcej?, przedstawiciele opoczyńskiej poradni psychologiczno?pedagogicznej a także naczelnik wydziału prewencji KWP w Łodzi.
W ramach akcji zorganizowane zostały trzy wyjazdy stuosobwych grup do Łodzi na mecze siatkarskiej ligi mistrzów z udziałem Skry Bełchatów. O wyjazdach grup młodzieży pisaliśmy na łamach TOP, więc wszyscy wiedzą, że były bardzo udane, cieszące się zainteresowaniem uczniów, którzy jakby odkrywali zupełnie nieznany im świat. Zawsze, po takich emocjonujących meczach, w autobusach aż wrzało od komentarzy, że faktycznie, można świetnie się bawić i kibicować właśnie w taki sposób, w jaki to robią kibice siatkówki (czy też skoków narciarskich).
Wśród młodzieży biorącej udział w projekcie zorganizowano konkurs polegający na napisaniu pracy na temat bezpiecznego kibicowania przy uwzględnieniu doświadczeń zdobytych podczas udziału we wspomnianych meczach. Można było napisać pracę indywidualną lub zbiorową na jeden z pięciu tematów: ?Kibicuję fair play ? jestem godny naśladowania?, ?Kiedy emocje sięgają zenitu ? byłem, widziałem, przeżyłem?, ?Przeżyj to ze mną jeszcze raz?, ?Czym jest dla mnie kibicowanie bez prowokacji? i ?Oblicze kibica obliczem klubu?. Na konkurs wpłynęło 41 prac, z których jury postanowiło nagrodzić w dwóch kategoriach, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: Paulinę Marcinkiewicz z ZSP nr 1 i ex aequo Annę Walaszczyk i Adriannę Jobczyk z ZSS nr 3. Wyróżnienia otrzymali: Marika Kałkowska, Oskar Lasota i Aneta Lebioda z ZSS 3, Daniel Kubiś i Magdalena Jasińska z ZSS 1, Katarzyna Staroń i Agnieszka Cabaj z ZSO oraz Alan Franas z gimnazjum w Szadkowicach. Nagrodą były oryginalne piłki do siatkówki z podpisami zawodników Skry.
W środę, 7 marca, Wydział Prewencji KPP zorganizował, wspólnie z ZSO, debatę oksfordzką, będącą podsumowaniem projektu. Debata, która odbyła się pod hasłem ?Fair play w sporcie = Fair play w życiu??, zgromadziła fachowców z Uniwersytetu Warszawskiego ? Krzysztofa Zuchorę, Uniwersytetu Łódzkiego ? Jolantę Kowalską, Fundacji ?Nigdy więcej? ? Ewę Cywik, psychologa z poradni pedagogicznej ? Ewę Grad. Do debaty nad tematem kibicowania zaproszono też naczelnika wydz. prewencji KWP w Łodzi, podkom. Roberta Pawlaka oraz podinp. Janusza Swata.
Komendant Janusz Myga dokonał króciutkiego podsumowania dotychczasowych działań i zaprosił młodzież szkolną do debaty, zaś dyrektorka ZSO Małgorzata Mróz?Duda zachęciła uczestników zawodów do zdrowej rywalizacji. Zanim jednak do nich doszło, nastąpiło uroczyste otwarcie w duchu olimpijskim: znicz zapaliła najlepsza sportsmenka 2011 r. ? Karolina Czerska, na salę wniesiono flagę olimpijską, zaprezentowano układ choreograficzny z kołami olimpijskimi. Przedstawiciele drużyn (każdej z 15 szkół) odpowiadali na wcześniej przygotowane przez fachowców pytania, m.in. skąd się bierze siła pseudokibiców? Zapewniam naszych Czytelników, że choć odpowiedzi poszczególnych zawodników były bardzo różne, to każda z nich trafiała w sedno problemu. W czasie tych zmagań delegatów drużyn z tematem kibicowania pozostali otrzymali nie lada prezent. Były to ulotki ?Czerwona kartka rasizmowi? z podpisami zawodników Skry. Na odwrocie można było przeczytać hasła, którymi powinni kierować się wszyscy, nie tylko kibice: szacunek, tolerancja, radość, prawda, godność, nadzieja, różnorodność, sprawiedliwość, uczciwość, przyjaźń, jedność, solidarność.
Na pewno trafiły one do 300 uczestników wyjazdowych meczów. Być może części z nich udało się przekazać te wartości swoim rówieśnikom. Na pewno nie wszystkim, bo ? niestety ? nie żyjemy w idealnym świecie. Ale jeśli choć dziesięciu na stu potencjalnych zadymiarzy odstąpi od grupy pseudokibiców, to i tak warto było się starać.
W debacie nikt nie zwyciężył. Drugie miejsce ex aequo zdobyli zawodnicy ZSO (20 pkt) i drużyna ZSP nr 1. Trzecie miejsce zdobyli uczniowie ZSS nr 3 (18 pkt), czwarte ex aequo ZSS nr 1 i Gimnazjum w Żarnowie (po 17 pkt). Piatego miejsca nie przyznano, a szóste zajęła reprezentacja ZSPryw. (15 pkt).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (765) z dnia 9 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »