tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 "Fausta" - książka na TOPie

 
"Fausta" Krystyny Kofty to bezsprzecznie powieść wciągająca od pierwszej strony. Czytając ją nie zdajemy sobie sprawy z upływu czasu, a strony książki uciekają same? 24 maja 1978 roku w Warszawie piękna Helena Lejman, wdowa po Ludwiku Lejmanie, sprzedaje swoją córkę, czternastoletnią Faustę, ponad pięćdziesięcioletniemu Filipowi Fołtynowiczowi. Pan Filip na dwa lata posyła Faustę do szkoły klasztornej, by potem wziąć z nią ślub. Żyją razem trzydzieści lat, mają dwoje dzieci, tak zwana normalna, katolicka rodzina, zastanawia tylko ta uderzająca różnica wieku...



Fausta, Krystyna Kofta, Warszawa 2010


Powieść opowiada przede wszystkim o losach dwóch kobiet, które spotykają się na oddziale onkologicznym. Jedną z nich jest tytułowa Fausta, która pielęgnowała tam swojego chorego męża, a druga, Bogna, leżała po operacji usunięcia guza. Mimo że obie kobiety dzieli bardzo wiele, bo i status majątkowy i choćby spora różnica wieku, zaprzyjaźniają się.
Fausta opowiada Bognie swoje dzieje. Urodziła się jako starsza córka małżeństwa Lejmanów i ciągle musiała rywalizować o uczucia ojca z młodszą siostrą Kamilą. Po jej nagłym wypadku i śmierci czuje się szczęśliwsza, bo ma ojca tylko dla siebie. Sielanka jednak nie trwa wiecznie i pewnego dnia Ludwik Lejman umiera. Niezaradna życiowo matka stacza się w alkoholizm i seks za pieniądze. Wybawieniem dla Fausty jest pan Filip Fołtynowicz, który zabiera mającą 14 lat dziewczynkę od matki i umieszcza na dwa lata w szkole klasztornej prowadzonej przez zakonnice. Te dwa lata to okres niezwykle szczęśliwy dla Fausty. Jej wychowawczyni, siostra Hildegarda, jest dla nastolatki wzorem i ideałem kobiety. Mając 16 lat Fausta musi jednak opuścić szkołę i wyjść za mąż za blisko 40 lat starszego opiekuna. Ten zapewnia jej dostatnie życie, spełnia jej wszystkie finansowe zachcianki, w zamian za pewne posłuszeństwo i spełnianie fantazji seksualnych. Pożycie pary jest zgodne, choć ich dwoje dzieci nie czuje się szczęśliwych w rodzinnym gnieździe. Filip prowadzi ciągle rozliczne interesy i często jest nieobecny, a ich matka po prostu nie dorasta do macierzyństwa. Filip dożywa sędziwego wieku, choć pod koniec życia cierpi wskutek choroby nowotworowej. Żona czule się nim opiekuje, ale sam moment śmierci i wydarzenia przy ostatniej posłudze kapłana wstrząsają Faustą. Bogna, pisarka, pomaga jej przejść przez trudne lata choroby Filipa. Czyni nawet Faustę główną bohaterką swojej powieści. W pewnym momencie zaczyna mieć sporo podejrzeń do zwierzeń Fausty i sama chce odkryć jej przeszłość. Jest nie tylko obserwatorką życia Fausty, ale jest również jego komentatorką i towarzyszką. Starsza od Fausty pisarka nie może pojąć przywiązania Fausty do męża, jego pieniędzy, nie potrafi zrozumieć dlaczego Fausta, która Filipa nigdy nie kochała, nie zostawiła go lub nie zdradziła.
Po około 30 latach małżeństwa Filip umiera. Pomimo że dzieje się to w domu Fołtynowiczów, w obecności księdza i żony, śmierci Filipa nie można w żaden sposób nazwać spokojnym odejściem. Fausta zostaje sama, jest wolna. Co jednak z tą wolnością zrobi? Czy ją we właściwy sposób doceni?
Autorka pisała "Faustę" przeszło osiem lat i jak twierdzi, ta powieść ją zmęczyła. Trzeba mieć czas na tę książkę, pomyśleć i zinterpretować po swojemu. Polecam tę wartościową, psychologiczną powieść osobom, które od lektury wymagają więcej niż tylko relaksu, bo nie należy ona do łatwych i poprawiających humor opowieści.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »