tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Etyka urzędnika

 
Od 18 marca wszystkich pracowników opoczyńskiego Starostwa Powiatowego obowiązuje kodeks etyki, wprowadzony zarządzeniem starosty

Jego przepisy mają zagwarantować kompetencje i odpowiedzialność pracowników samorządowych, wyznaczają również standardy zachowań etycznych, jakie obowiązują urzędników w zakresie pełnionych przez nich obowiązków służbowych. Warto je znać, aby wiedzieć, czego możemy wymagać w urzędzie i jak na pewno nie powinniśmy zostać potraktowani.
Wprowadzony zarządzeniem starosty kodeks wyznacza normy postępowania pracowników starostwa w związku z wykonywaniem przez nich służby publicznej. Jest on uzupełnieniem powszechnie obowiązujących przepisów w tym zakresie, nie narusza również postanowień Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji przyjętego w 2001 roku przez Parlament Europejski.
Pracownicy starostwa zobowiązani są postępować według zasad praworządności, uczciwości i obiektywizmu, profesjonalizmu, odpowiedzialności, jawności oraz dbałości o dobre imię starostwa. Co należy rozumieć pod tymi pojęciami? Pracownicy wykonują swoje obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, stosują je również wydając decyzje administracyjne (obowiązkowa podstawa prawna). Są zobowiązani do równego traktowania wszystkich obywateli, z poszanowaniem ich prywatności i godności, a także prawa dostępu do informacji publicznej. Mają zachowywać bezstronność i bezinteresowność, a w przypadkach budzących wątpliwości w tym zakresie wyłączają się z danej sprawy. Co więcej, mają zgłaszać wszelkie zauważone w starostwie przypadki niegospodarności czy próby defraudacji. Swoje zadania mają wykonywać w sposób fachowy – w tym celu powinni systematycznie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Kodeks zobowiązuje ich również do unikania wszelkich zachowań mogących godzić w dobre imię starostwa – szczególnie w miejscu pracy, ale nie tylko tam. Powinni dbać o swój wizerunek, a także zachowywać się uprzejmie i życzliwe w stosunku do obywateli i współpracowników. Kodeks przewiduje, że ponoszą odpowiedzialność za swoje działania.
Zgodnie z zapisami kodeksu obywatele powinni być traktowani przez urzędników w sposób uprzejmy. Mogą w każdej sytuacji liczyć na pomoc urzędnika – powinien on udzielać wszelkich wyjaśnień, a także w miarę możliwości pomóc w dopełnieniu formalności w starostwie. Co więcej, jeśli okaże się, że daną sprawę należy załatwić w innej instytucji, pracownicy starostwa powinni wyjaśnić, jaki urząd lub organ jest właściwy do jej załatwienia.
Kodeks zabrania również pracownikom starostwa faworyzowania stron postępowania. Nie mogą oni angażować się w żadne działania polityczne, ulegać żadnym wpływom i naciskom, a przede wszystkim nie mogą czerpać korzyści materialnych lub osobistych z tytułu sprawowanego stanowiska. W tym względzie kodeks zobowiązuje pracowników do powiadomienia przełożonych o poddawaniu presji korupcyjnej lub korupcyjnym zachowaniu innych pracowników.
Pracownicy opoczyńskiego Starostwa Powiatowego zobowiązani są przestrzegać zapisów wprowadzonego kodeksu. Za jego naruszenie mogą ponieść odpowiedzialność porządkową przewidzianą w kodeksie pracy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (716) z dnia 1 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »