tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Ekologicznie

 
W ubiegłym tygodniu, gdy oddawaliśmy nasz numer do druku, trwało jeszcze zbieranie ostatnich worków ze śmieciami w ramach kilkudniowej akcji 'Sprzątania świata". Teraz już wiemy - w gm. Opoczno zebrano ok. 4 ton śmieci. Jak zwykle przy tej okazji przekonujemy się, że dorośli śmiecą, a dzieciaki - sprzątają. To chyba trochę nie tak powinno być, prawda?





Do sprzątania na terenie gm. Opoczno zgłosiło się dwanaście szkół i jedno przedszkole (nr 2 w Opocznie), ale ani jedna firma. Jak się dowiedzieliśmy, Urząd Miejski przygotował dla uczestników wielkiego sprzątania świata dwa tysiące specjalnych worków i tyleż kompletów rękawic. I praktycznie cały ten zapas został rozdany, bo do akcji zgłosiło się 1961 osób.
Jak co roku dzieci zbierały śmieci w pobliżu swoich szkół, czyściły przydrożne rowy i rejony przystanków autobusowych. Szkolna dziatwa nie rozgraniczała terenów na państwowe i prywatne ? jak widziała bałagan ? to go sprzątała. My spotkaliśmy tuż obok naszej redakcji uczniów klasy VId z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3, kiedy sprzątali ul. Westerplatte. Humory im dopisywały ? podobnie, jak pogoda, co zresztą uwieczniliśmy na pamiątkowej fotografii (patrz zdjęcie).
Do akcji "Sprzątania świata" przystąpili uczniowie z większości szkół na terenie całego powiatu. Między innymi ? w gm. Poświętne ? udział w sprzątaniu świata przez kilka kolejnych dni brali uczniowie wszystkich szkół, podobnie na terenie gm. Mniszków.
Już tradycyjnie w akcję czynnie włączyli się uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy. Kształtowanie proekologicznych postaw, rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez podejmowanie działań służących poprawie stanu czystości najbliższej okolicy to cele realizowane w tej placówce od lat.
17 września uczniowie wraz z nauczycielami po zakończonych lekcjach sprzątali ulice wokół szkoły, las przy ul. Błonie oraz las przy ulicach Hubala i Kilińskiego. Podobne działania będą podejmowane wielokrotnie w bieżącym roku szkolnym w myśl tegorocznego hasła "Pomagajmy Ziemi ? codziennie".
Koordynatorem akcji była nauczycielka Jolanta Gapys. Inicjatywę wspierał Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy zaopatrując gimnazjalistów w worki oraz zapewniając odbiór zebranych śmieci.

* * *
Jednak ? jak nam powiedziano w wydziale ochrony środowiska UM w Opocznie ? będzie trzeba jeszcze raz poprosić młodzież o pomoc. W tym roku, na wiosnę, po raz pierwszy opoczyńskie kasztanowce zostały zaopatrzone w specjalistyczne opaski ochronne, które miały im pomóc w walce ze wstrętnym szkodnikiem o wdzięcznej nazwie: szrotówek kasztanowcowiaczek. Efekt było widoczny gołym okiem na liściach kasztanowców pojawiło się znacznie mniej, niż w ubiegłych latach, brązowo?burych przebarwień świadczących o zniszczeniach dokonywanych przez szrotówka. Kasztanowce znacznie później zaczęły też gubić liście a to jest efekt dopiero jednorazowej akcji. Aby jednak pozytywne efekty kuracji utrzymywały się, należy tej jesieni bardzo starannie wygrabić opadłe liście kasztanowców, aby do absolutnego minimum zmniejszyć liczbę form przetrwalnikowych szrotówka. Zgrabione liście trzeba zebrać w workach, a następnie wywieźć je do spalenia. Tylko takie fizyczne unicestwienie liści gwarantuje, że na wiosnę będzie mniej szkodników, więc i walka z nimi będzie łatwiejsza i skuteczniejsza. Worki zapewnia (a także ich odbiór i spalenie) urząd. Wszystkich chętnych do ratowania kasztanowców i wygrabienia opadłych liści zachęcamy do zgłoszenia się w wydziale ochrony środowiska UM w Opocznie.
Jak nas poinformowano, w tym roku ochronnymi opaskami został owinięta większość kasztanowców na terenie Opoczna i gminy. Zabrakło jednak opasek na kasztanowce w Januszewicach, gdzie przy drodze wiodącej do leśniczówki rośnie kilkadziesiąt tych wspaniałych drzew. Tam przeprowadzono tylko staranne wygrabianie, lecz już na wiosnę trzeba będzie je zaopatrzyć. To właśnie na tych drzewach można dokonać porównania z pozostałymi kasztanowcami ? widać, że są słabsze, bardziej zniszczone przez szkodnika.

* * *
Wspominaliśmy już wcześniej na łamach TOP, że w Łodzi już ponad sto aptek wyposażonych zostało w specjalne pojemniki do zbiórki starych lub niewykorzystanych lekarstw. Pojemniki zakupił Urząd Miejski. Również u naszych sąsiadów, tj. w Tomaszowie Maz. szereg aptek otrzymało z urzędu specjalistyczne pojemniki do zbiórki leków i starch, rtęciowych termometrów. Tylko w Opocznie nie mogliśmy ustalić, kto powinien sięgnąć do kieszeni, byśmy nie musieli wyrzucać medykamentów do odpadów komunalnych. Burmistrz Jan Wieruszewski obiecał nam, że zbada ten temat i być może już wkrótce do akcji "Stare leki ? do apteki" dołączy się i nasze miasto. Trzeba tylko będzie zapewnić odpowiednie pojemniki oraz ich odbiór do utylizacji. Oczywiście, za to trzeba zapłacić ? a skoro tak, to trzeba to zaplanować i wpisać do budżetu, a to wymaga czasu.
Jak się dowiedzieliśmy jedyna (jak dotychczas) apteka, gdzie będzie można oddawać stare leki, jest już otwarta przy Galerii na ul. Kopernika 1 października.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »