tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Ekologia dla najmłodszych

 

20 czerwca był Dniem Otwartym w Multimedialnej Pracowni Ekologicznej w Szkole Podstawowej nr 1. Realizatorki projektu ekologicznego "Środowisko ? Na zdrowie": Marzanna Mastalerz, Aneta Toporkiewicz i Alina Każmierczyk przeprowadziły w nowo utworzonej multimedialnej pracowni ekologicznej "Multi?Eko" zajęcia dla uczniów oddziałów zerowych i klas 1?3, hasło przewodnie których brzmiało "Żyjmy ekologicznie". W sprawnym przebiegu zajęć pomagali uczniowie z klas szóstych (przyprowadzali uczniów, wręczali uczniom naklejki za aktywność, wręczali wychowawcom klas scenariusze zajęć i informację o przydatnych stronach internetowych, robili zdjęcia).
W czasie zajęć dzieci odpowiadały na pytanie "Co to znaczy żyć ekologicznie", dyskutowały na tematy związane z ekologicznym życiem, gospodarką odpadami, zastanawiały się czy korzystanie z komputera jest zachowaniem ekologicznym itp. Rozwiązywały ćwiczenia interaktywne związane z tematyką zajęć (dzięki grom komputerowym na stronach internetowych poznały łańcuchy pokarmowe i zwierzęta żyjące w Polsce, projektowały ogrody przyjazne zwierzętom, sprawdzały czy potrafią segregować śmieci).
Dla najmłodszych ekologiczny styl życia polega na: niezaśmiecaniu środowiska, segregowaniu śmieci, recyklingu, nieniszczeniu przyrody, nieniszczeniu roślin ("bo dają tlen"), wyrzucaniu baterii do osobnych pojemników, rzadkim jeżdżeniu samochodem, dbaniu o zdrowie (nie siedzieć długo przy komputerze, dużo przebywać na świeżym powietrzu itp.), oszczędzaniu wody, niewypalaniu lasu, nieniszczeniu powietrza (spalinami), ekologicznym korzystaniu z komputera.
Najmłodsi uczniowie szkoły doszli do wniosku, że korzystanie z komputera może być zachowaniem ekologicznym, ale pod warunkiem, że przy jego pomocy znajdziemy wskazówki i porady co robić, aby chronić i szanować przyrodę. Dowiedzieli się również w jaki sposób szukać różnych informacji (w Wikipedii). W zajęciach wykorzystano znajdujące się na wyposażeniu ekopracowni multimedialne środki dydaktyczne. Dzieci z klas 0?3 oklaskami wyrażały swoje zadowolenie z pobytu w sali "Multi?Eko". Czas spędzony na zajęciach okazał się dla nich świetną, pouczająca zabawą.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »