tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Dzień walki z gruźlicą

 


W marcu obchodzony jest światowy dzień walki z gruźlicą, który został ustanowiony w rocznicę wykrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha. Gruźlica zabija ponad 3 miliony osób rocznie. Stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi na świecie. Z roku na rok przybywa zachorowań. W ramach obchodów Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do systematycznej realizacji planu zwalczania epidemii.
Gruźlica to choroba zakaźna, którą najłatwiej zarazić się drogą kropelkową. Zakażeniu sprzyja kontakt z chorą, nie leczącą się osobą, która kichając lub kaszląc uwalnia prątki gruźlicy, które unosząc się w powietrzu stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Szacuje się, iż jeden prątkujący, nie poddany terapii człowiek może w ciągu roku zarazić nawet 15 osób. Zachorowaniu sprzyja obniżona odporność, choroby takie jak: cukrzyca, pylica, niedożywienie. Niekiedy do zakażenia gruźlicą dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożycie produktów zawierających prątki. Są to jednak incydentalne przypadki, ryzyko zakażenia się tą drogą zwiększa, np. spożywanie niegotowanego lub niepasteryzowanego mleka. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, jednak z czasem pojawiają się symptomy takie jak: brak apetytu prowadzący do utraty wagi, kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie, nocne poty, stany gorączkowe, osłabienie, ból w klatce piersiowej, duszności.
Pacjent, który zauważy u siebie te niepokojące objawy powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad higieny, wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają prątkujące osoby.
Polska należy do grupy krajów, w których liczba zachorowań na gruźlicę zmniejsza się systematycznie. W 2009 roku wskaźnik zapadalności (liczba nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców) na gruźlicę wynosił 21,6.
W tym, szczególnym dniu, zastanówmy się nad swoim zdrowiem i wybierzmy się profilaktycznie na badanie lekarskie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »