tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Dzień czekolady

 

Popularność czekolady rozwinęli Majowie ? cywilizacja powstała ok. IV wieku p.n.e., kilkaset lat po upadku Olmeków a obejmująca tereny dzisiejszego południowego Meksyku. Uprawiali oni kakaowce, których owoce poddawali fermentacji, prażyli i mielili. Mieszając zmielone kakao z wodą, mąką kukurydzianą, miodem i chili sporządzali napój zwany xocolatl przeznaczony głównie dla królów, arystokracji i uczestników obrzędów religijnych. Czekolada, uważana za przysmak bogów, była otaczana szczególną czcią i pełniła istotną rolę podczas odprawiania świętych rytuałów. Zwyczaj picia gorzkiego napoju był również ważnym punktem uroczystości zaręczynowych, podobnie jak dzisiejsze picie szampana. Ostatnie badania sugerują jednak, że historia czekolady sięga jeszcze bardziej zamierzchłych dziejów. Językoznawcy odnaleźli korzenie słowa cacao w języku Olmeków ? plemienia, które założyło pierwszą cywilizację na terenach współczesnego Meksyku. Oznacza to, że drzewa kakaowe uprawiano już ok. X wieku p.n.e. Kiedy po Olmekach zamieszkali te tereny Majowie, a potem Aztekowie, otrzymali bezcenny spadek ? kakaowe plantacje i tradycję przyrządzania czekolady.
Ziarna kakaowca były wówczas w Ameryce Południowej walutą a najbogatsi władcy mieli w swoich spichlerzach miliony ziaren, bardzo dobrze strzeżonych. Ziarnami kakaowca płacono, ale również używano ich do produkcji płynnej czekolady, którą uważano za napój godny bogów. Raczyły się nim wyłącznie wyższe klasy społeczne, a należące do władców plantacje kakaowca utożsamiano ze skarbem i dowodem bogactwa. Europejczycy zetknęli się z kakaowcem w 1502 r. w czasie czwartej wyprawy Krzysztofa Kolumba, kiedy to zrabowali jeden ze statków Majów załadowany tym cennym ziarnem. Już w XVII wieku czekolada była słodka i serwowaną ją w płynnej postaci w pierwszych czekoladziarniach, które zaczęły pojawiać się w Europie w XVII wieku. Pierwsza tabliczka czekolady pojawiła się w 1849 r., a pierwsza bombonierka w 1867 r.
Dostrzegając olbrzymi potencjał kakaowych ziaren, Hiszpanie zaczęli eksperymentować: zamiast z zimną wodą mieszali kakaowy proszek z wrzątkiem, zrezygnowali z chili i miodu, a dodawali cukier (na początku wyłącznie trzcinowy), wanilię, cynamon, anyż i pieprz. Piankę otrzymywano, mieszając płyn specjalną drewnianą mątewką. Tak zmodyfikowana czekolada podbiła hiszpański dwór, a zaraz potem całą Europę. Bez filiżanki parującej czekolady nie mogło się obejść żadne eleganckie spotkanie towarzyskie. Ale też zaczęto wykorzystywać kakao do innych potraw i deserów. Już w połowie XVII wieku powstały pierwsze batony ze zmielonego i sprasowanego ziarna z dodatkiem orzechów, suszonych owoców i? kwiatów.
Wielkim smakoszem czekolady był August II Sas ? pierwszy przedstawiciel rządzącej w Saksonii dynastii Wettynów, który zasiadł na tronie polskim. To prawdopodobnie on wprowadził modę na picie czekolady nad Wisłą. Było to w pierwszym dziesięcioleciu XVIII w. Pierwsza oryginalna, polska czekolada pitna powstała około 1859 r. Twórcą jej receptury był protoplasta najsłynniejszych polskich cukierników, Ernest Karol Wedel. Jej skład do dziś jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic firmy. Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach. Czekolada poprawia nastrój i dodaje wigoru. Nic dziwnego, że czekolada doczekała się swojego święta. 12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady.
Opr.: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (925) z dnia 10 Kwietnia 2015r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »