tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Dzień chłopaka

 


30 września to magiczna data dla chłopców, facetów i mężczyzn ? ich święto ? Dzień Chłopaka! Powstało prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet jako jego męska, a raczej chłopięca wersja, bo Dzień Chłopaka świętują raczej nastoletni mężczyźni. Jak podaje angielska Wikipedia: "International Men?s Day" po raz pierwszy świętowany był w 1999 roku na Trinidad i Tobago. Ponieważ jest to święto dość młode, na świecie przypada ono w różnych dniach. I tak: na Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men?s Day to 5 kwietnia. W Japonii Dzień Chłopca, czyli Tango?no Sekku jest obchodzi się 5 maja. Tego dnia rodzice i ich pociechy mają wolne. A na dachach domów wiesza się na tyczkach malunki z wyobrażeniami karpi. Ilość takich flag powinna odpowiadać ilości chłopców w domu. A dlaczego karpie? Japończycy uważają je za najmądrzejsze z ryb. Karp to symbol wytrwałości, męstwa, siły i odwagi.
Dla ścisłości odnotować należy, że Kalendarz Praw Człowieka, zawierający oficjalne daty ustanowione przez ONZ, rocznice wydarzeń historycznych oraz daty urodzin wybitnych osób działających na rzecz praw człowieka ? obchody Światowego Dnia Mężczyzn umieszcza pod datą 3 listopada. Inny oficjalny termin Międzynarodowego Dnia Mężczyzn przypada na 30 listopada.
Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września, ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą Dzień Chłopaka, podczas gdy 10 marca z nazwą Dzień Mężczyzny. Można rzec, że przyjęło się, by 10 marca świętowali panowie w słuszniejszym wieku (czyli mamy wówczas Dzień Mężczyzny), a 30 września ? ich młodsza wersja ? czyli w Dniu Chłopaka. Generalnie jest to dzień, który zaznaczają niektóre kalendarze i telewizje śniadaniowe. Bez większej pompy i dużych emocji, co znaczy, że panuje jednak jakiś rozsądek i nie każde wymyślone przez marketingowców święto przyjmie się u nas bezrefleksyjnie. Złośliwi (a raczej złośliwe) twierdzą, że Dzień Chłopaka to święto stworzone być może po to, by zaspokoić kompleksy mężczyzn. Może po to, by oni "też coś mieli". Ale raczej głównie po to, by nakręcić wrześniowy rynek, który w jesiennych miesiącach ma swoje dołki.
Dlatego Dzień Chłopaka w Polsce obchodzony jest głównie wśród młodzieży szkolnej. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Drobne, bo przecież nastolatki nie mają pieniędzy na drogie prezenty. Ale jak sama nazwa wskazuje, nie jest to dzień mężczyzny, tylko małego chłopca?

Życzenia z okazji Dnia Chłopaka znaleźliśmy w sieci:
? miliarda powodów do codziennego uśmiechu,
? miliona promyków słońca, które by rozchmurzyły nawet najciemniejsze dni,
? tysiąca szaleństw ? tych dużych i tych małych,
? sto udanych imprez rocznie,
? dziesięciu powodów do wstania prawą nogą,
? dziewięciu osobistych zwycięstw,
? ośmiu ulubionych marek alkoholi w barku,
? siedmiu udanych dni w tygodniu,
? sześciu tysięcy pensji na różne zachcianki,
? pięciu życzeń, które by spełniła złota rybka,
? czterech samochodów ? różnego rodzaju i koloru,
? trzech prawdziwych przyjaciół,
? dwóch wielkich marzeń zrealizowanych podczas jednego roku,
? jednej jedynej miłości ? by znalazła się jak najszybciej i pozostała do końca!


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (898) z dnia 26 Września 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »