tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Dzień Gospodarza w Sobieniu

 


W dotkniętej nawałnicą gminie Białaczów zamiast hucznych dożynek gminnych w niedzielę, 11 września odbył się Dzień Gospodarza w Sobieniu. Obchody święta plonów były okazją do podziękowania rolnikom za trud pracy na roli.
Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą, którą odprawił ks. kan. Henryk Wójcik, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Białaczowie. Bezpośrednio po niej prowadzące imprezę ? Elżbieta Lasota i Ewelina Natkańska powitały przybyłych gości ? wicemarszałka województwa łódzkiego, Artura Bagieńskiego, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych oraz wszystkich zgromadzonych. Następnie przedstawiono starostów dożynkowych ? Dorotę Lesiak i Stanisława Paduszyńskiego, którzy gospodarzowi gminy wręczyli dożynkowy wieniec oraz bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Wójt zobowiązał się dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło, a jednocześnie, przywołując powiedzenie ?wieś żywi i broni?, podziękował rolnikom za ich ciężko pracę. W swoich wystąpieniach docenili ją również goście, dodatkowo obdarowani dożynkowymi bochnami chleba. Następnie poczęstowano nim wszystkich uczestników imprezy.
Bezpośrednio po części dożynkowej odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły dzieci oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zaprezentowano wiersze i piosenki związane tematycznie z ludowym świętem plonów, a w jednym z utworów, ze specjalnie na tę okazję przygotowanym tekstem, w humorystyczny sposób wypomniano wójtowi niespełnione obietnice wyborcze. Po części artystycznej zgromadzonych zaproszono na poczęstunek. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (740) z dnia 16 Września 2011r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »