tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Dzień Dawcy Szpiku

 
W czwartek, 23 września w Opocznie będzie okazja przyłączenia się do akcji przeciwko białaczce

W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory na białaczkę nie znajduje odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Dlatego tak ważne jest aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego.
Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi. Faktycznie dawcą można zostać tylko wtedy, kiedy okaże się, że posiadamy takie same cechy zdolności tkankowej, jak chory pacjent. Dopiero wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.
Zarejestrować się jako dawca szpiku będzie można w czwartek, 23 września w Centrum Zdrowia i Urody NZOZ Centrum w Opocznie, przy ul. Partyzantów 16a, w godz. 11.00–17.00. Do rejestracji potrzebny jest dokument tożsamości z numerem PESEL.
Rejestracja jako potencjalnego dawcy to poważna decyzja. W przypadku kiedy się okaże, że to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem, dajemy chorej osobie nadzieję na życie. Jeżeli zrezygnujemy, odbieramy komuś nadzieję, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę decyzję.
Rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku możemy uratować komuś życie, a przecież rejestracja trwa tylko chwilkę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »