tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Dzieje papieru

 

W Muzeum Regionalnym w Opocznie została otwarta nowa wystawa czasowa pt. „Dzieje papieru i papiernictwa”, pochodząca ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i przedstawiająca niezwykle interesującą historię papiernictwa

Otwarcie odbyło się 4 marca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Andrzej Głębowski – wiceprezes Stowarzyszenia Papierników Polskich, dr Andrzej Wróbel – kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, Aneta Tokarska – dyrektorka Zespołu Szkół Samorządowych nr 3, nauczyciele oraz młodzież z opoczyńskich szkół. Po przywitaniu gości przez dyrektora Tomasza Łuczkowskiego głos zabrał Jan Bałchan, kierownik Działu Papiernictwa Współczesnego dusznickiego muzeum, który w bardzo interesujący sposób przybliżył licznie zgromadzonym gościom tematykę wystawy. Najciekawszym punktem otwarcia była możliwość samodzielnego wykonania papieru w warsztacie czerpalnym.
Ekspozycję tworzą materiały ikonograficzne, które ilustrują początki papiernictwa od 105 roku n.e., kiedy to w Chinach wynaleziono papier, poprzez jego rozpowszechnianie na innych terenach do jego rozwój w Europie i na ziemiach polskich. Kolejna część ekspozycji przedstawia przyrządy służące do badania właściwości papieru. Wystawę wzbogacają również prace z papieru wykonane przez artystów plastyków, współczesna galanteria papiernicza oraz efektowna makieta młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju – siedziby Muzeum Papiernictwa.
Warto zwiedzić wystawę, na której po wcześniejszym uzgodnieniu można wziąć udział w samodzielnym czerpaniu papieru. Wystawa będzie czynna do 3 maja.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (713) z dnia 11 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »