tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Dzieci i młodzież w PTTK

 
Z okazji 90-lecia zorganizowanego ruchu turystyczno-krajoznawczego młodzieży szkolnej w Polsce w 2009 roku obchodzono Rok Dzieci i Młodzieży w PTTK ustanowiony przez Zarząd Główny PTTK

W sobotę, 9 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Żarnowie odbyła się uroczystość podsumowująca działania żarnowskiego Oddziału PTTK adresowane do dzieci i młodzieży. Oddział liczy aktualnie 500 członków, z czego 344 osoby, czyli 69 proc. składu, to młodzież. Skupiamy 14 szkolnych klubów turystyczno-krajoznawczych, w tym 7 działa w szkołach podstawowych, 6 w gimnazjach i 1 w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.
W 2009 roku zorganizowaliśmy 11 imprez turystyki pieszej, a wśród nich 7 cyklicznych rajdów, 2 wycieczki piesze i 2 obozy wakacyjne. Dzieci i młodzież biorą udział w wyjazdach do Teatru Wielkiego w Łodzi, konkursach poezji i krasomówczych, piszą prace w konkursie „Poznajemy ojcowiznę”. Duże grupy dzieci były uczestnikami wycieczek do Niemiec i na Słowację.
Praca w środowisku dzieci i młodzieży jest możliwa dzięki społecznikom: nauczycielom, opiekunom, kadrze PTTK, a także dyrekcjom szkół, władzom gmin, które rozumieją cele edukacyjno-wychowawcze jakie niesie ze sobą turystyka. Uczniowie zdobywają odznaki turystyki pieszej „Turysta - przyrodnik” i inne, będące świadectwem ich kwalifikacji turystyczno-krajoznawczych.
Młodzi turyści z Żarnowa brali udział w Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży PTTK ze Środowiska Wiejskiego w Sulęcinie, w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy, w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy ojcowiznę” i w konkursie na najlepsze koło turystyczno-krajoznawcze. Swego rodzaju dokumentem jest również praca magisterska pt. „Popularyzacja krajoznawstwa i turystyki wśród młodzieży szkolnej w działalności Oddziału PTTK w Żarnowie” napisana i obroniona na ocenę bardzo dobrą na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zarząd Główny PTTK wprowadził dla liderów turystyki szkolnej do 21 roku życia specjalną odznakę „Orli lot”. Podczas uroczystości podsumowania „Roku Dzieci i Młodzieży w PTTK” otrzymali ją: Karolina Kania, Karolina Kupis, Iwona Mularczyk i Aleksandra Tracz. Dyplomami Oddziału uhonorowano także kilku opiekunów związanych ze szkolnym ruchem turystyczno-krajoznawczym. Na wniosek Zarządu Oddziału w Żarnowie przyznane zostały odznaczenia i wyróżnienia następującym osobom: Alinie Banaszczyk i Grażynie Szafińskiej odznaka honorowa „Za zasługi dla turystyki”, Elżbiecie Ciszek srebrna honorowa odznaka PTTK, Barbarze Dukat i Justynie Nicoś odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, natomiast dyplomy PTTK otrzymali: Ewa Borończyk, Tomasz Borończyk, Andrzej Kazimierczak, Beata Kołodziejczyk, Grażyna Pielużek i Joanna Świątek.
Z okazji podsumowania wydana została specjalna broszurka oraz okolicznościowy znaczek i breloczek. Program artystyczny „Wszystkie drogi prowadzą do ludzi” wykonał zespół szkół żarnowskich. W spotkaniu wzięło udział 55 osób, w tym goście z Warszawy, Łodzi, Łowicza, Łęczycy, Pabianic, Przedborza, Szczercowa, Zduńskiej Woli i z terenu powiatu opoczyńskiego.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »