tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Dyslektykom będzie łatwiej

 

Ministerstwo Edukacji Nrodowej przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących dyslektyków. Uzyskane przez ucznia szkoły podstawowej zaświadczenie będzie ważne przez całe życie.
Uzyskane w poradni psychologiczno-pedagogicznej oświadczenie o zaburzeniach w czytaniu i pisaniu uprawnia uczniów do zdawania egzaminów na łatwiejszych zasadach. Opinia specjalistów upoważnia do wydłużenia czasu pisania sprawdzianów i testów, wpływa również na zmianę kryteriów oceny. Nic więc dziwnego, że zarówno uczniowie, jak i rodzice, widzą w dysleksji szansę na mniej stresową edukację. Najwięcej chętnych do uzyskania takiej opinii pojawia się właśnie przed egzaminami.
Zaświadczenie o dysleksji wydaje poradnia psychologiczno-pedagogiczna, do której ucznia kierują najczęściej pedagodzy lub wychowawcy. Dziecko przechodzi w poradni szereg badań pod okiem specjalistów i psychologów, na szczegółowe pytania odpowiadają również rodzice. Uzyskane zaświadczenie uprawnia do pewnych ułatwień, jednak aby je utrzymać uczeń musi obecnie badać się w poradni kilkakrotnie w trakcie swojej edukacji.
MEN zaproponowało, aby wydana przez specjalistów opinia dotycząca zdiagnozowanej dysleksji była ważna przez całe życie. Resort zaznacza jednak, że o zaświadczenie można się starać najpóźniej w szóstej klasie szkoły podstawowej.
Zmiana ma ułatwić życie dyslektykom, którzy w późniejszym okresie edukacji nie będą poddawani kolejnym badaniom. Co jednak z osobami, które nie mają dysleksji, a jedynie luki w edukacji? Uzyskane przez nich w dzieciństwie zaświadczenie pozwoli im łatwiej przejść przez wszystkie kolejne egzaminy. Wątpliwości budzi również wprowadzenie kryterium wieku dla osób, które będą chciały zdiagnozować dysleksję. Szans na przewidziane przepisami udogodnienia nie będą mieć dyslektycy, których nie skierowano na badania do ukończenia szkoły podstawowej.
Nowe przepisy maja wejść w życie w przyszłym roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (656) z dnia 5 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »