tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Dyskusja o kredycie

 
Jednym z punktów czerwcowej sesji Rady Gminy i Miasta była uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu. Głosowanie poprzedziła dość długa dyskusja z udziałem skarbniczki gminy, burmistrzów i radnych

Wstęp należał do Ireny Jóźwickiej, która poinformowała, że gmina planuje zaciągnąć kredyt do kwoty 4,6 mln zł, by zbilansować tegoroczny budżet. Spłata będzie rozłożona na pięć lat ? od 2015 do 2020 roku. Zobowiązania zostaną pokryte z dochodów własnych gminy. Podobnie jak w przypadku poprzedniego kredytu, przewidziano raty kwartalne. Największa część spłaty (około 1 mln zł) przypada na 2015 rok, kiedy to gmina otrzyma zwrot pieniędzy z Unii Europejskiej za inwestycje realizowane w bieżącym roku.
? Nie określamy zadania inwestycyjnego, na które zobowiązanie ma być zaciągnięte ? podkreśliła skarbniczka. ? Chcemy uruchamiać kredyt w konkretnej sytuacji, gdy zajdzie potrzeba regulowania płatności. Chodzi głównie o to, by nie płacić zbędnych odsetek od całej kwoty uruchomionego kredytu.
Radna Krystyna Swęd zasugerowała, że spłata z dochodów własnych gminy może oznaczać podwyżkę lokalnych podatków. Jej wypowiedź spotkała się z ostrą reakcją burmistrza. ? To nie ma najmniejszego związku. Mówiąc o kredycie, nawet przez sekundę nie pomyślałem o podwyżce podatków ? zaznaczył Janusz Reszelewski. ? Siła finansowa samorządów opiera się obecnie na zdolności spłacania zaciągniętych zobowiązań. My takie możliwości mamy. Budżet jest bezpieczny, deficyt na koniec 2013 roku wynosił kilka procent. Nie mam żadnych obaw.
W swoim kolejnym wystąpieniu Irena Jóźwicka wyjaśniała, dlaczego w uchwale znajduje się zapis o dochodach własnych gminy ? wszystkich, a nie tylko podatkowych. Głos zabrał również wiceburmistrz Edward Podkowiński. Poinformował, że istniejący kredyt jest oprocentowany poniżej 4%, dlatego biorąc pod uwagę inflację, gmina dokłada z własnych środków bardzo niewiele. Po drugie, każdy kredyt daje pewną swobodę przy podejmowaniu następnych inwestycji. Wreszcie po trzecie, na tle innych samorządów Drzewica wygląda bardzo dobrze pod względem zadłużenia, które jest niskie.
? W naszym przypadku kredyt mógłby mieć wielkość nawet 18 mln zł. Mówię tylko teoretycznie, bo nigdy do tego nie dopuścimy ? zapowiedział. Przypomniał niektórym radnym, że nowy kredyt został zaplanowany już w uchwale budżetowej, przy czym kwota graniczna wynosiła 4,8 mln zł. Teraz została obniżona o 200 tys. zł. ? Nawet gdybyśmy wzięli cały kredyt, z punktu widzenia funkcjonowania budżetu nie ma żadnych zagrożeń ? zakończył.
Radny Marek Sarwa pytał m.in. o kolejność podejmowania uchwał w sprawach wieloletniej prognozy finansowej i zaciągnięcia kredytu. Zauważył, że samorząd musi się przygotować się do dużych inwestycji, w tym przebudowy drogi powiatowej Idzikowice ? Radzice Małe.
Po ostatnim wykładzie skarbniczki, która musiała wyjaśniać podstawowe kwestie procedowania uchwał, dyskusję podsumował burmistrz. ? Cieszę się, że podczas komisji i sesji mówicie państwo o drodze z Idzikowic do Radzic. Jest to najgorszy odcinek dróg powiatowych w naszej gminie ? powiedział. ? Rozpoczęta od strony Radzic modernizacja jednego kilometra kosztuje 2,6 mln zł. Zostało jeszcze 5 km, dlatego w budżecie trzeba będzie znaleźć miliony złotych.
Wreszcie doszło do głosowania. Za przyjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu opowiedziało się 13 radnych, nikt nie był przeciw, wstrzymały się 2 osoby.
Zgodnie z zapisami dokumentu, Rada GiM upoważniła burmistrza do dokonania czynności formalnoprawnych związanych z zaciągnięciem kredytu. Zabezpieczeniem wykonania warunków umowy ze strony gminy będzie weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (888) z dnia 18 Lipca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »