tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Dyskotekowi kierowcy

 

Pod koniec 2008 r. przeprowadzana była anonimowa ankieta wśród tysiąca bywalców dyskotek, w ramach projektu „Dyskotekowi kierowcy woj. łódzkiego”. Okazało się, że wciąż na dyskotece pojawiają się młodzi i bardzo młodzi ludzie, którzy ćpają i piją, a następnie siadają za kółkiem. Co piąty ankietowany był świadkiem sytuacji, gdy osoba będąca pod wpływem narkotyków wychodziła z dyskoteki i kierowała pojazdem. Co dziesiąty bywalec przyznał, że wracał samochodem, którego kierowca był pod wpływem narkotyków, zaś trzy procenty respondentów przyznało się, że sami kierowali pod wpływem.
Znacznie bardziej niepokojące są odpowiedzi na temat alkoholu. Aż 57 proc. badanych potwierdziło, że byli świadkami, jak osoba po spożyciu alkoholu wychodziła z dyskoteki i kierowała pojazdem. Co czwarty respondent wskazał, że wracał do domu z kierowcą, który spożywał alkohol, a co dwunasty – że sam kierował pod wpływem alkoholu.
Jak z tego wynika, młodzi ludzie, którzy chcą się pobawić na dyskotece, nie tylko sami spożywają alkohol lub używają narkotyków, ale też nie mają pojęcia, co może się stać, gdy będą kierować pojazdem lub po prostu przymkną oko, gdy widzą, jak to robią inni. Policjanci apelują do rodziców nastolatków – jeśli dajecie swoim pociechom samochody, poczekajcie na ich powrót z dyskoteki i sprawdźcie w jakim stanie wasze pociechy wracają, czy nie nadużyli waszego zaufania. Lepiej kilka, kilkanaście razy przekonać się, że jest wszystko w porządku, niż potem płakać na pogrzebie. A teraz, gdy są wakacje, dzieciaki chcą się bawić. No i dobrze, to ich przywilej. Ale je kontrolujmy!
W minioną sobotę, 31 lipca, policjanci przeprowadzili na drogach naszego powiatu akcję „Trzeźwość”. Ich główna uwaga skierowana była na rejony dyskotek i pikników pod gołym niebem. Między innymi na Dniach Białaczowa zatrzymano jednego kierowcę, który zasiadł za kierownicą samochodu pomimo wypitego alkoholu.
Podinsp. Grzegorz Fiderek podkreślił, że zagrożenie stwarzają nie tylko nietrzeźwi lub naćpani kierowcy pojazdów mechanicznych czy też rowerów. Nietrzeźwy pieszy na drodze jest tak samo niebezpieczny, bo albo staje się ofiarą, albo przyczynia się do wypadku.
Wakacyjna aura wręcz zachęca młodych ludzi do spotkań wieczorami przy piwku. Nie ma w tym nic złego, gdy jest to jedno, maksymalnie dwa piwa i młodzieniec się nie upije. Gorzej, gdy jest to coś więcej albo mieszanka alkoholi. Młody organizm nie radzi sobie z alkoholem tak i skutki wypicia większej ilości alkoholu są zupełnie inne, a przede wszystkim występują znacznie wcześniej. Może warto to uświadomić swym pociechom, zanim wypróbują to sami, że jeśli już chcą wypić z przyjaciółmi, to muszą być ostrożni z ilością…


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (682) z dnia 6 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »