tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 "Drzewiczanie" kochają góry

 
Zespół pieśni i tańca ?Drzewiczanie? z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta spędził weekend w górach. Wycieczka łączyła w sobie elementy rekreacji i profilaktyki. Jej integralną częścią była również promocja gminy i miasta Drzewica"Drzewiczanie" przed Jaskinią Bielską na Słowacji


Letnie wypady w góry to już tradycja ?Drzewiczan?. Grupa, którą opiekuje się instruktorka Alina Szymańska, upodobała sobie szczególnie najwyższe pasmo Karpat i w każde wakacje obiera kierunek na południe. Co trzeba podkreślić, część kosztów wycieczek finansuje z własnych, uzbieranych przez cały rok funduszy.
Tegoroczny wyjazd odbył się w miniony weekend, 19?21 sierpnia. Zakładał pobyt nie tylko w Tatrach, ale również w Pieninach. Ponad trzydziestoosobowa grupa wyruszyła z Drzewicy w piątek o trzeciej w nocy. Rano była już w Zakopanem.
Pierwszy dzień spędziła po polskiej stronie Tatr. Piękne, górskie widoki podziwiała w trakcie wędrówki na Morskie Oko korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody. Po kilkugodzinnym marszu mogła wypocząć w swojej bazie wypadowej ? ośrodku ?Stasinda? w Bukowinie Tatrzańskiej, który oferował m.in. kryty basen z trzema saunami i jacuzzi. Na tę formy relaksu skusił się prawie cały zespół.
Sobota upłynęła pod hasłem ?Słowacja?. Program wycieczki okazał się bardzo atrakcyjny i zakładał zwiedzanie Jaskini Bielskiej, przejazd do Starego Smokowca, wjazd kolejką na Hrebeniok położony 1285 m n.p.m., spacer do Wodospadów Zimnej Wody oraz piesze zejście do Starego Smokowca. Naprawdę było co oglądać. Powrót do Polski nastąpił przez Wielką Łomnicę, Keżmarok i Spiską Belę. Dzień zakończył wypoczynek w jacuzzi i wieczorek integracyjny.
Niedzielę zainaugurowała msza w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej. Po nabożeństwie ?Drzewiczanie? zwiedzili świątynię z końca XIX wieku znajdującą się obok nowego kościoła, a potem ruszyli w Pieniny. Byli w Niedzicy i Sromowcach Niżnych, wzięli udział w emocjonującym spływie przełomem Dunajca, a pamiątki zakupili w Szczawnicy.
Na tym atrakcje wcale się nie zakończyły. Po południu zespół odwiedził izbę regionalną Adama Gąsienicy w Murzasichlu i wysłuchał prelekcji o tematyce tatrzańskiej. W tradycyjnej chałupie góralskiej, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej, można przez chwilę cofnąć się w czasie. Opowieści gospodarza o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju przeplatane były grą na różnych instrumentach, pokazem tańca i humorem góralskim. Towarzyszyły im przeźrocza ukazujące barwne postaci regionu, tradycyjne budownictwo podhalańskie oraz tatrzańskie panoramy.
Półtoragodzinne spotkanie przebiegało w wyjątkowo miłej i wesołej atmosferze. Nie zabrakło nawet wspólnego muzykowania i śpiewów. Adam Gąsienica przyznał, że gości z gminy Drzewica zapamięta na długo.
Przed wieczorem ?Drzewiczanie? opuścili Podhale i po pierwszej w nocy, już w poniedziałek, wrócili do domów. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki. Nie ma to jak wyjazd w Tatry.
Obecnie zespół przygotowuje się do dożynek powiatowych w Żarnowie, Jarmarku Wojewódzkiego w Łodzi, dożynek gminnych w Radzicach i przeglądu folklorystycznego w Aleksandrowie Łódzkim. Próby odbywa w piątkowe wieczory gromadząc dorosłych i młodzież. Członkowie grupy rozwijają swe zainteresowania i zdolności artystyczne, a jednocześnie organizują sobie czas z dala od używek. To też jest ważny aspekt działalności "Drzewiczanie"


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (737) z dnia 26 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »