tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Finanse

 Droższy 2013

 
Nie wiemy czy będzie lepszy. Na pewno będzie

Nadejście nowego roku 2013 w Polsce wiąże się z wyższymi opłatami. Drożeje utrzymanie mieszkań, komunikacja miejska, prąd. Już pod koniec miesiąca odczujemy także pierwsze skutki podwyżek cen czynszów, opłat za wodę i wywóz śmieci. Później ma być jeszcze drożej. Eksperci przewidują wzrost cen żywności. Od 1 stycznia również cena papierosów, ze względu na większą akcyzę na wyroby tytoniowe, idzie w górę. Papierosy podrożeją średnio o 68 groszy za paczkę. Ich cena ma rosnąć od teraz, aż do 2018 roku. Pod względem finansowym, niestety, w Polsce możemy spodziewać się dalszych problemów. Ekonomiści twierdzą, że w 2013 roku gospodarka naszego kraju wpadnie w recesję, a jeśli nie, to przynajmniej mocno zwolni.
W 2013 roku tańszy będzie natomiast gaz. Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu udało się wynegocjować niższe ceny tego surowca dla Polski. Średni rachunek za gaz dla gospodarstw domowych, które używają go tylko do gotowania, ma spaść nawet o 10%. W nowym roku zmieni się też płaca minimalna, podniesiona z 1500 zł na 1600 zł brutto. Podniesienie płacy minimalnej uderzy jednak po kieszeniach osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Na podstawie płacy minimalnej naliczane są preferencyjne składki ZUS dla osób otwierających działalność. Składki te wzrosną ze 143,56 zł na 153,12 zł, czyli o 6,7 proc. Łatwiejsze życie będą mieć natomiast pacjenci, którzy z usług medycznych mogą już skorzystać po okazaniu jedynie dowodu tożsamości.
Niewykluczone też, że od tego roku z naszych portfeli zaczną znikać jednogroszówki. Narodowy Bank Polski ma w swoich planach wycofanie tych monet z obiegu. W punkcie 15. ?Planu działalności NBP na lata 2013?2015? informuje, że zamierza prowadzić działania zmierzające do wprowadzenia ustawowego obowiązku zaokrąglenia płatności. Projekt odpowiedniej ustawy ma być gotowy jeszcze w pierwszym półroczu 2013 roku. W drugim mają być realizowane konkretne działania, mające na celu zaprzestanie emisji monet o najniższych nominałach.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »