tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Droga śmierci zbiera żniwo

 
Naszym marzeniem byłoby zaprzestanie opisywania tragicznych zdarzeń, do których dochodzi na drodze krajowej nr 48, jednak jest inaczej i niestety dalej giną tam ludzie.

W minionym tygodniu na drodze krajowej nr 48 biegnącej przez gminę Poświętne doszło śmiertelnego wypadku i kilku zdarzeń drogowych. W środę rano w Brudzewicach Kolonii zginął kierowca, którego samochód rozbił się na drzewie (patrz foto). Kilka miesięcy wcześniej dokładnie w tym samym miejscu zginęła mieszkanka Brudzewic, która jadąc na rowerze została potrącona przez nieustalonego kierowcę. Kilka lat wcześniej na tym samym odcinku zginęła kobieta w zaawansowanej ciąży oraz jej czteroletnia córeczka. Kilka metrów od ostatniego tragicznego zdarzenia stoi także krzyż, który upamiętnia ofiarę innego wypadku, w którym zginęła mieszkanka Drzewicy. Krzyży niestety przybywa.
Miniony tydzień był pracowity dla OSP w Poświętnem oraz policji i pogotowia. Oprócz wspomnianego śmiertelnego wypadku tylko w niedzielę doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Pierwszy miał miejsce w centrum Poświętnego, gdzie kierowca potrącił kilkunastoletniego chłopca, który szedł z rodzicami do kościoła. Tego samego dnia, kilka godzin później w Brudzewicach tir staranował ogrodzenie i wjechał wprost do ogródka położonego przy drodze krajowej. Wszystkie wymienione zdarzenia miały miejsce na drodze k-48, która jest obecnie remontowana na odcinku Małoszyce - Brudzewice. Na poniedziałkowej sesji Rady Gminy samorządowcy oraz przedstawiciel Zarządu Gminnego OSP poruszali problem niebezpieczeństwa związanego z pracami remontowymi oraz licznymi wypadkami. Zdaniem wielu to nie tylko brawurowa jazda, ale także brak poboczy jest przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Zdaniem mieszkańców podobnie mogło być przy ostatnim tragicznym wypadku w Brudzewicach, gdzie ciężarowy samochód zniszczył ogrodzenie. W październiku wielu kierowców niemal urywało koła, kiedy GDDKiA rozpoczęła prace remontowe. Zdaniem wielu osób znaki ostrzegające przed pracami drogowymi powinny być częściej ustawione na dość długim remontowanym odcinku. - Kierowcy, którzy nie znają tej drogi nie są w stanie przewidzieć co ich czeka na tych kilku kilometrach, problem narasta nocą, kiedy dodatkowo jest ograniczona widoczność - mówi Mieczysław Worach, sołtys Brudzewic. Nie można jednak twierdzić, że GDDKiA nie robi nic w celu poprawy infrastruktury i bezpieczeństwa użytkowników dróg. Tylko w tym roku w Poświętnem i Brudzewicach wymieniono stare chodniki na nowe. Wykonano także zatokę dla autobusów, jednak zdaniem m.in. radnych, jest to kropla w morzu potrzeb. - Już dawno GDDKiA powinna wybudować nowe odcinki chodników, m.in. wzdłuż drogi krajowej w Brudzewicach, gdzie jest szkoła i dzieci z Brudzewic Kolonii chodzą dosłownie rowami - mówią radni. Podobnie, zdaniem samorządowców, wygląda sytuacja w Studziannie, gdzie przez kilka kilometrów uczniowie muszą iść do szkoły w Poświętnem. Kilka lat temu władze gminy zdecydowały się na zbieranie podpisów pod apelem do władz wojewódzkich w sprawie poprawy nawierzchni drogi. Rada Gminy apelowała także o ustawienie znaków, w tym oznakowania czarnego punktu, ale w tej kwestii GDDKiA była głucha na prośby władz gminy i mieszkańców. Droga jest co roku remontowana, jednak dalej giną na niej ludzie, jest duży ruch i nadal jest niebezpiecznie - twierdzą mieszkający przy K-48. Najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców byłaby budowa obwodnicy, ale dzisiaj trudno powiedzieć czy w ogóle dojdzie do realizacji tego przedsięwzięcia, bowiem brak stanowiska mieszkańców Inowłodza w sprawie obwodnicy ich miejscowości może zablokować całe przedsięwzięcie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (646) z dnia 27 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »