tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
STUDNIE głębinowe, pogłębianie studni w kręgach, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Droga powiatowa przez Jelnię zostanie przebudowana

 
Na 2013 rok zaplanowano wykonanie pierwszego etapu rozbudowy drogi powiatowej nr 3108E od granicy gmin Opoczno i Drzewica do Drzewicy. W jego ramach zostanie przebudowany odcinek biegnący przez JelnięJezdnia drogi powiatowej w Jelni zostanie poszerzona


Celem inwestycji Zarządu Dróg Powiatowych jest wyremontowanie drogi na długości 4352 m. Tegoroczne plany zakładają przebudowę odcinka 1570 m, na którym występuje zwarta zabudowa mieszkaniowo?gospodarcza ? przez całą Jelnię do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 728 w Drzewicy.
Zakres rzeczowy zadania jest szeroki. Po pierwsze, przewiduje modernizację jezdni. Zgodnie z dokumentacją projektową, po wcześniejszym rozebraniu zniszczonych krawędzi i wykonaniu pełnej konstrukcji droga będzie poszerzona do 6 m na odcinku szlakowym i 6,5 m na odcinku ulicznym (tam, gdzie zaplanowano chodnik).
Nawierzchnia zostanie wzmocniona do nośności 100 kN/oś, zyskując nowe warstwy ścieralną (5 cm) i wiążącą (7 cm). Podczas układania warstwy ścieralnej, przy łączeniu szwów poprzecznych i podłużnych, należy zastosować termoplasytczne taśmy uszczelniające.
Zaprojektowano również przebudowę dwóch skrzyżowań z drogami gminnymi.
Kolejne zadanie to budowa chodników z kostki betonowej o grubości 8 cm na podsypce cementowo?piaskowej. Ciągi piesze o szerokości 1,5 m pojawią się na terenie zabudowanym w Jelni (jadąc w kierunku Drzewicy), po prawej stronie drogi. W miejscu przystanków powstaną dwie nowe zatoki autobusowe o szerokości 3 m.
W ramach odwodnienia przewidziano wykonanie nowego przepustu stalowego o długości 14,6 m, krytego rowu wraz z niezbędnymi studniami rewizyjnymi, osadnikami i przykanalikami a także odtworzenie przydrożnych rowów na pozostałym odcinku i ich umocnienie betonowymi płytami ażurowymi na powierzchni ok. 1358 m2.
Przebudowane zostaną zjazdy do posesji. Zalanowano nowe dwustronne pobocza o szerokości 1,25 m, wykonane z 15?centymetrowej warstwy kruszywa łamanego.
W końcowej fazie robót przyjdzie czas na oznakowanie poziome osiowe i na przejściu dla pieszych, wymianę i uzupełnienie oznakowania pionowego oraz ustawienie poręczy ochronnych zgodnie z projektem stałej organizacji ruchu.
Nie jest to jednak cały zakres inwestycji. Ze względu na kolizję istniejącego wodociągu z projektowanymi rozwiązaniami drogowymi (poszerzeniem jezdni, budową zatoki autobusowej i krytego rowu pod zatoką) niezbędne będzie przebudowanie sieci wodociągowej na odcinku 37 m, zgodnie z warunkami wydanymi przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Drzewicy.
Przetarg na realizację zamówienia został ogłoszony w ubiegłym tygodniu. Termin składania ofert w Zarządzie Dróg Powiatowych upływa 28 lutego. Wygra firma, która zaproponuje najniższą cenę. Na wykonanie przebudowy ma czas do 1 października.
Inwestycja będzie realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, etapu II ?Bezpieczeństwo ? Dostępność ? Rozwój?. 50% kosztów pokryje budżet państwa. Drugą połowę sfinansują po równo powiat i gmina.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (815) z dnia 22 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »