tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Dożynkowo w Ostrowie

 
W niedzielę, 16 września w Ostrowie odbyły się gminno-powiatowe dożynki. W tym roku święyu plonów przyświecało hasło ?Jak drzewiej bywało? i jak to zwykle bywa na tego typu imprezach nie obyło się bez występów zespołów ludowych, przysmaków kuchni regionalnej oraz wielu atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych

Organizatorami była gmina Opoczno, Starostwo Powiatowe, MDK oraz sołectwa Ostrów i Ogonowice. Projekt ten został współfinansowany w ramach działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 ?Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: ?Europa inwestująca w obszary wiejskie?.
Uroczystości rozpoczęła msza odprawiona przez ks. bpa Henryka Tomasika. W podzięce za dorodne plony oraz uchronienie od klęsk żywiołowych, delegacje złożyły na ołtarzu dary. Przedstawiciele władz powiatowych oraz gminy Opoczno przekazali ornaty mszalne, delegacje z gminy Białaczów oraz miasta i gminy Drzewica - stuły, grupa z gminy Poświętne - komżę, gminy Sławno - albę, gminy Żarnów - miody, przedstawiciele z Rejonowego Koła Pszczelarzy w darach złożyli różne odmiany miodów, wyroby z wosku, propolis i pyłek kwiatowy, dzieci przekazały kosz owoców oraz kwiaty, starostowie dożynek złożyli chleb.
Uroczystego przywitania gości dokonał zastępca burmistrza Jarosław Wiktorowicz. Powitał zebranych, przedstawił gospodarzy dożynek - burmistrza Jana Wieruszewskiego, starostę Jana Wieruszewskiego oraz starostów święta plonów - Małgorzatę Białas z Ogonowic i Jacka Barana z Ostrowa.
Starościna Małgorzata Białas, wraz z mężem Piotrem i trójką dzieci, prowadzi samodzielne gospodarstwo rolne od 1998 roku. Oboje posiadają wykształcenie rolnicze, gospodarują na powierzchni około 13 ha, uprawiają pszenicę, pszenżyto, owies, a ich główną hodowlę stanowi trzoda chlewna oraz bydło opasowe. W ich gospodarstwie są wszystkie niezbędne maszyny do prowadzenia takiej produkcji. Wciąż modernizują swoje gospodarstwo korzystając z funduszy unijnych.
Starosta Jacek Baran wraz z żoną Agnieszką i także trójką dzieci od siedemnastu lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 16,5 ha. Główny kierunek ich produkcji stanowi bydło mleczne i opasowe. Produkują ok. 20 000 litrów mleka rocznie, zajmują się również produkcją trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Gospodarstwo państwa Baranów wyposażone jest w podstawowy sprzęt rolniczy. Pan Jacek jest już drugą kadencję sołtysem Ostrowa. W 2007 roku otrzymał wyróżnienie od burmistrza za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, a w 2010 roku - medal ministra rolnictwa i rozwoju wsi ?Zasłużony dla rolnictwa?.
Chleb to najpiękniejszy dar, jakim rolnik może się podzielić z innymi ludźmi. Tradycyjnie już, bochen wypieczony z tegorocznych zbóż starostowie przekazali gospodarzom dożynek, z prośbą by dzielili nim sprawiedliwie i by nigdy nikomu go nie zabrakło. Z kolei przedstawiciele sołectw Ogonowice i Ostrów wręczyli gospodarzom wieniec uwity z tegorocznych plonów. Część wieńcową przygotowały panie z KGW z Ogonowic, Ostrowa i Poświętnego rozpoczynając swój występ pieśnią ?Plon, niesiemy plon?. Nie obyło się bez ośpiewania i otańcowania wieńca, do czego zaproszono także gospodarzy święta.
Podczas symbolicznego dzielenia chleba wśród gości dozynkowych Henryka Szpoton z Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką? zaprezentowała wiersz na dziękczynienie.
Uroczystości dożynkowe to doskonała okazja ku temu, by odznaczyć tych, którzy szczególnie wyróżnili się w produkcji rolniczej i pracy społecznej na rzecz lokalnego środowiska. Z tej okazji burmistrz nagrodził statuetkami najlepszych rolników z gminy. Nagrody i tytuł ?Rolnik gminy Opoczno 2012 - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa? otrzymali:
Teresa i Stanisław Wiktorowiczowie z Ostrowa,
Stanisław Zaborowski z Opoczna,
Teresa i Mieczysław Świątkowie z Ogonowic, Bronisława i Stanisław Pacanowie z Bielowic,
Katarzyna Woźniak z Bielowic,
Jacek Baran z Ostrowa,
Maciej Gawin z Opoczna
Rozalia i Jerzy Woźniakowie ze Stużna Kolonii.
Podczas części oficjalnej, głos zabrali członkowie Zarządu Województwa Łódzkiego. Zwrócili uwagę na to, że w opoczyńskiem polska tradycja jest bardzo silna i mamy z czego być dumni. W imieniu całego zarządu obiecali wspierać rolnictwo, a wykonującym zawód rolnika życzyli satysfakcji z wykonywanej pracy.
Przerywnikiem pomiędzy częścią oficjalną, a artystyczną był konkurs kiszenia kapusty. W zabawie wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, a także księża. Każdy z uczestników otrzymał gustowny fartuszek i miał za zadanie w wyznaczonym czasie poszatkować jak największej ilości główek kapusty, którą z gracją udeptywała prowadząca. Konkurs sprawił zarówno uczestnikom jak i widzom wiele radości i został nagrodzony gromkimi brawami.
W części artystycznej nie zabrakło konkursów i radosnych pieśni. Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ogonowicach. Po występach zorganizowano III Konkurs Oberka o nagrodę dyrektorki MDK. W przedsięwzięciu wzięło udział dziewięć par, z których bezkonkurencyjni okazali się Stanisława i Stanisław Wiktorowiczowie. Zwycięzcy otrzymali z rąk Moniki Matusiewicz lalki w strojach opoczyńskich. Uczestnikom konkursu przygrywała kapela ludowa ?Opocznianka?, jeden z najlepszych tego typu zespołów w województwie łódzkim, wykonująca oberki w sposób tradycyjny i unikatowy. Nie tylko miłośnicy tańca mogli ze sobą konkurować. Organizatorzy przygotowali także dyscyplinę dla tych, którzy mogą poszczycić się tężyzną fizyczną - ?spacer farmera?, szczególną zwinnością - bieg w workach oraz celnością - uczestnicy tej konkurencji mieli za zadanie trafić kapustą do worka. W ?spacerze farmera? najlepszy okazał się Piotr Wiktorowicz, bezkonkurencyjna w biegu w worku była Patrycja Nowak, a w rzucie kapustą do worka zwyciężyła Sara Poddębniak.
W tym roku na dożynkach królowały występu zespołów ludowych. Swoje bogate repertuary zaprezentowały grupy: ?Owczareczek? z gminy Białaczów, ?Kozenianka? z gminy Sławno, KGW Idzikowice z gminy Drzewica oraz zespoły śpiewacze: ?Wolowianki?, ?Kraśniczanki?, ?Bukowianki? i ?Sitowianki? z gminy Opoczno. Przed licznie zgromadzoną tego dnia w Ostrowie publicznością wystąpił także zespół wokalno-instrumentalny ?Gamma? z Gimnazjum im. 25 Pułku AK z gminy Żarnów, grupa ze Śląska grająca utwory biesiadne ?Disco full? oraz Jacek Deka, komendant gminny OSP, który rozbawił publiczność skeczem. Do późnych godzin wieczornych bawił gości natomiast zespół muzyczny ?Prokar?.
Imprezą towarzyszącą dożynkom był XI Rajd Rowerowy Towarzystw Sportowych Opoczno-Ostrów, w którym wzięło udział 80 osób. Grupa wystartowała z Opoczna i jechała do Ostrowa przez Karwice, Stużno, Petrykozy, Białaczów oraz Parczów i przebyła ponad 30 km. Podczas imprezy każdy chętny mógł złożyć także podpis na listach poparcia w sprawie budowy przystanku Opoczno-Południe. Do tej pory udało się zebrać ponad 5000 podpisów.
Atrakcji nie brakowało. W tym roku wiejskie chaty przygotowało 19 sołectw z gminy Opoczno, gmina Opoczno, wystawki zorganizowały także sąsiednie gminy: Białaczów, Drzewica, Poświętne, Sławno i Żarnów. Obecni na dożynkach mogli spóbować degustować wiele potraw regionalnych, oglądać sprzęt rolniczy, podziwiać płody rolne, a w punkcie Rejonowego Koła Pszczelarzy dojrzeć pszczelą matkę. Organizatorzy zadbali także o wiele atrakcji dla najmłodszych. Kolorowe stragany z zabawkami i słodyczami cieszyły oko, milusińscy mogli się również wyszaleć w wesołym miasteczku oraz jeżdżąc bryczką. Najwięcej emocji dostarczyli w tym roku jednak strażacy, którzy przygotowali dla dzieci zjazdy na strażackim wysięgniku oraz skoki z wozu strażackiego na materac.
Co ważne na imprezach pod chmurką, pogoda dopisała. Goście i humory też, zatem dożynki gminno-powiatowe w Ostrowie należy uznać jak najbardziej za udane.



Tak ubita kapusta musi smakować



Dopisała pogoda, dopisali widzowie



Szatkowanie sprawiało radość widzom i ?gosposiom?


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (793) z dnia 21 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »