tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Dożynki powiatowo-gminne Sławno 2013

 
Dawni Słowianie ? jak podaje Zygmunt Gloger w "Encyklopedii staropolskiej" ? za pomyślne ukończenie żniwa odbywali dziękczynienia bóstwu, połączone z igrzyskami narodowemi i opiewaniem czynów bohaterskich, zamożności i dokonanych prac rolnych gospodarza, którego niwę sprzątnięto i który sąsiadom swoim biesiadę z tego powodu wyprawił. Dzisiaj organizowane praktycznie we wszystkich wsiach dożynki mają zupełnie inny charakter, choć wywodzą się z tych opisanych przez Zygmunta Glogera

Pierwsze powiatowo?gminne dożynki zorganizowane zostały w Paradyżu, we wrześniu 2007 roku. Te sławieńskie niejako zamykają cykl. Sławno zawsze organizowało swoje imprezy z wielką, czasami przesadną dbałością o szczegóły. Tak było i tym razem. Zostały zorganizowane na dużym placu, po prawej stronie którego (patrząc od sceny) wystawiły swoje namioty gminy oraz instytucje powiatowe i nie tylko, po lewej prezentowały się poszczególne sołectwa. Za sceną część, którą nazwałbym jarmarczno?odpustową z nieśmiertelną watą cukrową, plastikową biżuterią, balonami i wszystkimi pozostałym gadżetami znanymi z piosenki Janusza Laskowskiego "Kolorowe jarmarki". Była także duża wystawa sprzętu i maszyn rolniczych.
Po mszy w kościele parafialnym barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Sławna i rozpoczęła się tzw. część wieńcowa dożynek. Tradycyjnie, pierwszy bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów wręczyli przewodniczącemu Rady Powiatu Andrzejowi Kopani oraz wójtowi Sławna Tadeuszowi Wojciechowskiemu starostowie dożynek, Małgorzata Filipczak i Piotr Biskup. Pani Małgorzata mieszka w Sławnie, wraz z mężem Markiem prowadzi szesnastohektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję trzody chlewnej (10 macior i ponad 60 prosiaków rocznie). Dodatkowo hodują cztery krowy mleczne i dwie sztuki bydła opasowego. Kwota mleczna to 13.000 litrów, roczna sprzedaż mięsa wołowego ? 1,8 tony a wieprzowego ? 3,5 tony. Państwo Filipczakowie wychowują pięcioro dzieci. Starosta dożynek mieszka w Zachorzowie. Wraz z żoną Magdaleną prowadzą 25?hektarowe gospodarstwo nastawione na bydło mleczne (10 sztuk) i opasowe (13 sztuk) oraz produkcję trzody chlewne (siedem macior). Kwota mleczna to 25.000 litrów, średnia roczna sprzedaż mięsa wołowego do 8 ton. Państwo Biskupowie wychowują czworo dzieci. Całość została "ośpiewana" przez zespól z Kamienia. Po przekazaniu chleba nastąpiło wręczanie wieńców dożynkowych. Pierwszy wieniec przedstawicielki zespołu "Kamienianka" wręczyły przewodniczącemu Rady Gminy Arkadiuszowi Knapowi i wójtowi Tadeuszowi Wojciechowskiemu. Wieniec dla władz powiatu przygotowały panie z KGW w Bukowcu Opoczyńskim. Organizatorzy postarali się, by wszystko odbywała się zgodnie z tradycją, a nawiązaniem do dawnej wsi polskiej były dzieci w dziewiętnastowiecznych strojach żeńców, które wyprowadzały poszczególne delegacje na scenę. Kolejne gminy przygotowały wieńce dla: wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej (odebrał dyrektor Wydziału Gospodarczo?Administracyjnego UW Alfred Kryger, który odczytał list od wojewody i dodatkowo poprosił o słowa przyśpiewek skierowanych do władzy wojewódzkiej. Wieńce odebrali także: przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur i wicemarszałkowie Artur Bagieński i Marcin Bugajski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Zbigniew Stasiak, dyrektor zarządzający Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Andrzej Budzyński.
Wszyscy zaproszeni goście odebrali z rąk przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Kopani pamiątkowe tablice wykonane z okazji 15?lecia powiatu. Wszystkim gościom i przedstawicielom firm i instytucji współpracujących z gminą i powiatem wręczono także piękne, każdy inaczej udekorowany, i smaczne bochny wiejskiego chleba. Przekazane także zostały podziękowania i gratulacje od wicepremiera i ministra gospodarki, prezesa PSL Janusza Piechocińskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi ? Stanisława Kalemby, posłanki Krystyny Ozgi.
Dożynki to także okazja do wręczenia medali i odznaczeń., Odznaki honorowe "Załużony dla rolnictwa" otrzymali: Ewa Podlewska z Prymusowej Woli, Barbara Kurman z Psarów, Mirosław Bielecki z Dąbrowy i Zdzisław Kwaśniak z Zachorzowa Kolonii.
W przeprowadzonym konkursie wiedzy o regionie pod hasłem: "Co wiem o Gminie Sławno i Powiecie opoczyńskim" wygrał Dawid Kszczot z Wygnanowa (gm. Sławno), drugie miejsce zdobył Damian Grzyb z Zachorzowa Kolonii a trzecie Jan Białas z Ostrowa (gm. Opoczno). Wbrew obawom wywołanym przez meteorologów pogoda była doskonała, więc i koncerty udały się nadzwyczaj.
Dożynki w Sławnie zamknęły cykl imprez organizowanych wspólnie przez gminy i powiat, rozpoczęty w 2007 roku dożynkami w Paradyżu. Warto już teraz zastanowić się co dalej. Wspólnie organizowane dożynki weszły już na stałe do kalendarza imprez, wbrew opinii jednego z wójtów, warto je kontynuować. Jest to dobra promocja dla powiatu, pod warunkiem jednak, że jest dobrze pomyślana i przeprowadzona.




Starostwie przekazują chleb z tegorocznych plonów



Nad wszystkim czuwał dr Jan Łuczkowski. Wieniec przygotowany przez sołectwo w Kamieniu



Wyglądają wspaniale



Zaproszeni goście



Były też elementy ludyczne


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (843) z dnia 6 Września 2013r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »