tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Dotacje na zabytki

 
W poniedziałek, 24 czerwca rozstrzygnięto wojewódzki konkurs na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Dofinansowanie w jego ramach trafi również do naszego powiatu


W tym roku na dotacje do prac budowlanych przy zabytkach przeznaczono 1,5 mln zł. Decyzją radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego sumę tę rozdysponowano pomiędzy 8 podmiotów. Dofinansowanie otrzymało m.in. Muzeum Regionalne w Opocznie oraz parafia w Zachorzowie w gminie Sławno. Na prace w muzeum przyznano 24.375 zł. Środki te zostaną przeznaczone na wymianę stolarki okiennej w zabytkowym zamku. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Zachorzowie otrzyma z kolei 30.924 zł. Jest to dotacja do zakupu i montażu instalacji przeciwwłamaniowej i sygnalizacji pożaru w zabytkowym kościele parafialnym.
O dotacje mogli się ubiegać wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Mogła ona wynieść nawet 150 tys. zł i pokryć do 50% całkowitej wartości planowanego zadania. Dotacje obejmują prace przy zabytkach nieruchomych (układy urbanistyczne, ruralistyczne, zespoły budowlane, dzieła architektury i budownictwa, także obronnego i dawnego przemysłu, zabytkowe cmentarze i miejsca upamiętniające wybitne osoby i wydarzenia historyczne), zabytkach ruchomych (wybitne dzieła dawnej sztuki ? malarstwa sztalugowego, rzeźby, polichromii, rzemiosło artystyczne i sztuka użytkowa oraz wytwory techniki charakterystyczne dla dawnych i nowych form gospodarki) oraz przy zabytkach archeologicznych. W tym roku priorytetowo traktowano prace lub roboty budowlane przy obiektach zagrożonych utratą wartości zabytkowych, których realizacja jest niezbędna do usunięcia tych zagrożeń.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »