tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Dobroczynny wpływ bajek

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca

Biblioterapia oznacza leczenie książką, dobroczynny wpływ kontaktu z literaturą na psychikę człowieka, metodę psychoterapeutyczną, która poprzez literaturę redukuje przykre napięcia emocjonalne. U dzieci najlepszą formą biblioterapii jest terapia bajką. Wspólne czytanie bajek i rozmowa o nich może być łatwym i dobrym sposobem budowania więzi z dzieckiem. Czytanie pobudza wyobraźnię dziecka, rozwija myślenie twórcze, a często też obniża stany lękowe. Dla rodziców rozmowy o przeczytanych książkach to najprzyjemniejsze i najciekawsze chwile spędzone z dziećmi.
Przykładem pozycji zawierającej bajki autorstwa znanych pisarzy, lubianych ludzi kina, teatru i telewizji jest książka „Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, autorzy Krzysztof Ibisz i inni – Warszawa; „Nasza Księgarnia”, 2009 nr inw. 29821. Bajki zamieszczone w tym zbiorze pogrupowane zostały w tematy: „Nikt mnie lubi”, „Nie wierzę w siebie”, „Wszyscy muszą robić tylko to, co ja chcę”, „Wszystkiego się boję...”, „Moi rodzice się kłócą”, „Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy” itd. Bajki są opatrzone wskazówkami i komentarzami, które rodzice mogą wykorzystać jako materiał do wspólnej rozmowy i zabawy z dzieckiem. W zakończeniu Katarzyna Klimowicz zachęca rodziców do samodzielnego pisania bajek terapeutycznych, które mogą być bardzo pomocne w rozwiązaniu konkretnego problemu, ale mogą mieć też działanie profilaktyczne w przypadku nadciągających trudności.
Inną pozycją, która zawiera bajki przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, jest książka Anny Kozłowskiej: „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych”, Warszawa; „Żak”, 2007 nr inw. 28701, 29265. Bajki omawiają głównie problemy rodzinne, co ma znaczący wpływ na dziecko. Autorka proponuje, aby po przeczytaniu zachęcić dziecko do namalowania czy narysowania, co wydaje się mu w bajce najciekawsze, a następnie do rozmowy o jej treści. Niektóre z napisanych bajek są współtworzone przez dzieci, które chętnie uczestniczą w wymyślaniu przygód bohaterów. Niektóre z nich zostały uzupełnione rysunkami dzieci utrwalającymi bardzo ważne momenty przeżywane przez nich podczas lektury.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (712) z dnia 4 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »