tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Do lekarza bez legitymacji

 
Od nowego roku ZUS przestał wydawać i potwierdzać papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Te wydane do końca grudnia ubiegłego roku potwierdzają objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym do upływu terminu ich ważności

Od 1 stycznia ZUS nie wydaje już legitymacji ubezpieczeniowych ani firmom, ani osobom prowadzącym działalność pozarolniczą. Uznano, że dokument nie jest już potrzebny, ponieważ dubluje informacje, które NFZ otrzymuje drogą elektroniczną.
Osoby, które posiadają wciąż aktualne legitymacje ubezpieczeniowe, wydane do końca ubiegłego roku, mogą w dalszym ciągu, do upływu terminu ich ważności, korzystać na ich podstawie ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia z NFZ. Pozostali powinni zabrać ze sobą do lekarza inny dokument potwierdzający prawo do nieodpłatnego leczenia.
Zgodnie z komunikatem NFZ osoba, która zamierza skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia w Funduszu, musi przedstawić potwierdzenie prawa do ich uzyskania. Do czasu wydania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla różnych osób będzie to jednak całkiem inny dokument.
Dokumentem potwierdzającym prawo do nieodpłatnego leczenia dla pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) jest od nowego roku druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę lub aktualne zaświadczenie z zakładu pracy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą okażą się przy rejestracji drukiem zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnym dowodem wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczeni w KRUS-ie poświadczą objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym zaświadczeniem lub legitymacją aktualnie podstemplowaną przez KRUS. Emeryci i renciści okażą się legitymacją emeryta lub rencisty. Z kolei bezrobotnym objęcie ubezpieczeniem zaświadczy urząd pracy. Dla osoby ubezpieczonej dobrowolnie poświadczenie ubezpieczenia stanowić będzie umowa zawarta z NFZ i dokument ZUS potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z aktualnym dowodem opłacenia składki zdrowotnej. Członkowie rodziny osoby ubezpieczonej przedstawią dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia wraz z kserokopią zgłoszenia. Potwierdzenia prawa do świadczeń nie wymaga się jedynie w przypadku dzieci do 6 miesiąca życia, które jeszcze nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego.
Dokument można dostarczyć w późniejszym terminie, jego brak w chwili zgłoszenia się do lekarza nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia. Jeżeli jednak pacjent nie dostarczy stosownych zaświadczeń do 30 dni od dnia przyjęcia do szpitala lub w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia, może zostać obciążony kosztami udzielonego świadczenia.
Zgodnie z komunikatem NFZ dokument potwierdzający prawo do świadczeń jest ważny przez 30 dni od daty jego wystawienia (zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenia ZUS i KRUS), poświadczenia (legitymacja ubezpieczeniowa), opłacenia składki (ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne) lub od daty ważności dokumentu (legitymacja rencisty). Wyjątek stanowią legitymacja emeryta (ważna bezterminowo), zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (do końca terminu ważności), decyzja wójta, burmistrza, prezydenta gminy (ważna 90 dni od dnia określonego w decyzji). Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (653) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »