tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Delegacja w Katyniu

 





9–14 maja odbyła się druga pielgrzymka łódzkich harcerzy i urzędników do miejsc pamięci położonych poza wschodnimi granicami Polski, w której uczestniczyli m.in. wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz wicemarszałek Artur Bagieński.
Pierwszym miejscem, do którego wyprawa dotarła była stacja Gniezdowo w obwodzie smoleńskim nad Dnieprem. To tam docierały transporty Polaków, których przewożono dalej do lasu katyńskiego, gdzie dokonywano rozstrzelania i grzebania pomordowanych. Stamtąd uczestnicy udali się na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, gdzie została odprawiona uroczysta msza oraz przeprowadzono capstrzyk, złożono wieńce i zapalono znicze.
Kolejnym punktem była wizyta w Smoleńsku. Członkowie delegacji spotkali się z władzami obwodu Smoleńskiego i młodzieżą rosyjską. Tam także odbyły się uroczystości w miejscu tragicznej śmierci członków delegacji państwowej z 10 kwietnia. Odprawiona została msza, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Następnymi etapami wyprawy był Twer (dawniej Kalinin) oraz Cmentarz Wojenny w Miednoje, na którym na łącznej powierzchni 1,7 ha zlokalizowano 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki ponad 6300 jeńców z obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Tam również odprawiona została msza, przeprowadzony został apel harcerski. Delegacja odwiedziła miejsce kaźni pomordowanych Polaków, siedzibę NKWD, w której obecnie znajduje się Wyższa Szkoła Medyczna.
W drodze powrotnej pielgrzymka odwiedziła cmentarzysko Kuropaty, zlokalizowane w lesie w pobliżu Mińska. Zostali tam zamordowani i pogrzebani w zbiorczych mogiłach Polacy, których posądzano o sprzeciwianie się władzy radzieckiej. Miejscowość jest jednym spośród co najmniej ośmiu miejsc masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD na terenie Mińska. Od 1993 uroczysko Kuropaty znajduje się w Państwowym Spisie Zabytków Historyczno–Kulturowych Republiki Białorusi jako miejsce pochówku ofiar represji politycznych lat 30. i 40. XX w. Kuropaty mają status zabytku historyczno–kulturowego pierwszej kategorii.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (672) z dnia 28 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »