tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 DOKUPP sobie sympatii

 
Psycholog radzi

Jeżeli pracownikom zakładu pracy (lub uczniom w klasie) damy ankietę i poprosimy, aby wskazali kogo najbardziej lubią w swojej pracy (lub klasie), okaże się, że niektóre osoby będą wymieniane szczególnie często. Te najbardziej lubiane osoby psychologowie nazwali gwiazdami socjometrycznymi i wykonali na nich wiele testów, aby dowiedzieć się od czego zależy sympatia do nich. Okazało się, że najczęściej lubimy ludzi zadbanych i urodziwych, podobnych do nas, zrównoważonych, z poczuciem humoru, skłonnych do dawania, obdarzających nas sympatią itd.
Jednak psychologowie na tym nie poprzestali i wpadli na pomysł, aby podglądać jak zachowują się gwiazdy socjometryczne. Robiono to przy pomocy ukrytych kamer lub jednostronnych luster. Okazało się, że ludzie lubiani nauczyli się wykonywać w trakcie rozmów mnóstwo mało zauważalnych gestów i ruchów, wzbudzających u innych zaufanie i sympatię.
Dzisiaj wiemy, że istnieje sześć podstawowych zachowań, które rodzą uczucie zaufania i przyjaźni. Są to: dotyk, otwarta pozycja ciała, kontakt wzrokowy, uśmiech, pochylenie ciała i potakiwanie. Ułożyłem te słowa tak, aby pierwsze litery tworzyły skrót DOKUPP, bowiem ucząc się ich, możemy DOKUPP-ić sobie sympatii.
* Dotyk jest bardzo silnym sygnałem. Gdy ktoś nas dotyka umiejętnie (czyli nie jest nachalny), dotyka np. dłoni, tułowia, pleców (czyli tych części ciała, które nie są sferami tabu), to zwykle pokazuje w ten sposób, że nas lubi. W pewnych warunkach jednak dotyk może być odbierany jako naruszenie nietykalności osobistej, gdy jest niechciany, nieuważny lub nieprzyjazny. Ludzie, którzy w ten sposób innych dotykają są spostrzegani jako szczególnie antypatyczni. Dlatego niekiedy zamiast dotykania lepiej jest wykonywać drobne gesty, które tak jakby były gestami dotknięcia, jednak nie kończą się dotknięciem.
* Jeśli przyjmujemy otwartą pozycję ciała, to nie zasłaniamy tych części, które są szczególnie delikatne (brzuch, szyja i genitalia). Gdy nie czujemy się bezpiecznie zwykle krzyżujemy nogi i ręce, zasłaniamy szyję itp. Są to postawy obronne, dające nam pouczcie bezpieczeństwa. Ludzie lubiani nawykowo przyjmują otwartą pozycję ciała, co rodzi przekonanie, że są otwarci i przyjaźnie nastawieni.
* Spojrzenie podczas rozmowy jest najczęściej wyrazem skupienia uwagi na drugim człowieku i zainteresowania nim, chyba, że utkwimy nieruchomy wzrok w kimś, co będzie odczytane jako groźba. Ludzie lubiani zwykle często spoglądają na innych. Gdy rozmawiamy z kimś, kogo nie lubimy, boimy się lub chcemy uniknąć, to zwykle unikamy kontaktu wzrokowego. Spoglądanie nie może być jednak zbyt długie, bowiem będzie odebrane jako agresja.
Osoby lubiane często się uśmiechają. Ludzie, którzy się nie uśmiechają sprawiają na nas wrażenie niedostępnych i oziębłych (ewentualnie lepszych od nas - szefowie zwykle mniej się uśmiechają niż podwładni).
* Gdy kogoś lubimy, to podczas rozmowy pochylamy tułów w kierunku tej osoby. To bardzo ważny sygnał niewerbalny, świadczący o darzeniu kogoś sympatią i zainteresowaniem. Ludzie nielubiani nawykowo przybierają zamkniętą pozycję ciała i podczas rozmowy nieznacznie odchylają się do tylu (wtedy biodra wysuwają się do przodu, co odczytywane jest jako olewanie rozmówcy).
* Bardzo lubimy, gdy ludzie się z nami zgadzają, toteż osoby wzbudzające sympatię zwykle nawykowo kiwają głowami podczas rozmowy, tak jakby się zgadzały z tym co drugi człowiek mówi. To daje uczucie dobrego kontaktu i ciepła.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »