tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 DCW jako OPP

 
Decyzją Sądu Rejonowego dla Łodzi?Śródmieścia z 24 maja, Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" dołączyło do grona organizacji pożytku publicznego

Status OPP nadawany jest organizacjom, które przez co najmniej dwa lata prowadzą działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego, określonych Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Muszą też spełniać dodatkowe kryteria, m.in. jawności działania oraz kontroli w organizacji.
Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń" sprostało wszystkim wymaganiom ustawowym, wykazując się wyjątkową aktywnością w sferze pożytku publicznego w ciągu zaledwie dwóch lat działalności.
Przypomnijmy, że stowarzyszenie powstało 3 grudnia 2010 roku z inicjatywy uczniów, nauczycieli oraz pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, a także mieszkańców gminy i miasta. Początkowo organizacja skupiała 20 osób, jednak ta liczba rosła z każdym miesiącem. Na koniec 2012 roku lista członków i wolontariuszy DCW miała 71 pozycji o statusie "aktywny".
Głównym celem działalności "Ofiarnej dłoni" jest niesienie pomocy osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Stowarzyszenie prowadzi świetlicę integracyjną dla mieszkańców gminy. Liczne grono uczestników zajęć edukacyjnych, wychowawczych, integracyjnych i rozrywkowych korzysta z innowacyjnych wynalazków dydaktycznych oraz sprzętu multimedialnego. Wolontariusze mogą liczyć na emerytów i osoby z niepełnosprawnością, które aktywnie uczestniczą w wycieczkach, edukacji i rekreacji.
DCW jest autorem i realizatorem innowacyjnego programu edukacyjnego "Bądź bezpieczny na drodze", skierowanego do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Przedstawiciele organizacji biorą udział w licznych spotkaniach na szczeblu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Wyjątkową formą pomocy są zasiłki celowe z funduszu pomocowego dla mieszkańców gminy Drzewica. To właśnie na ten cel trafiają środki pochodzące ze sprzedaży plastikowych zakrętek i zbiórek publicznych. Przedstawiciele stowarzyszenia nie chcą informować o tej formie pomocy, określając ją mianem "cichej".
Drzewickie stowarzyszenie posiada Certyfikat Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom, przyznany przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce na lata 2013?2014. Spotyka się z zainteresowaniem i przychylnością władz różnych szczebli, które chętnie sprawują honorowy patronat nad działaniami wolontariuszy.
? Wspólnymi siłami udało się osiągnąć priorytetowy cel zarządu DCW, postawiony dwa lata temu na pierwszym posiedzeniu. Serdecznie dziękujemy instytucjom i organizacjom, które wyraziły pozytywną opinię przy wnioskowaniu o nadanie statusu OPP. Mamy głęboką nadzieję, że dzięki temu nasze działania na rzecz lokalnej społeczności przyniosą jeszcze więcej korzyści ? podsumował prezes DCW, Dominik Niemirski.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (829) z dnia 31 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »