tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Człowiek - najlepsza inwestycja

 
16 grudnia odbyła się konferencja "Praca z etniczną mniejszością romską ", zorganizowana w ramach projektu ?Barwne cekiny? współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a realizowanego przez Ośrodek Szkoleniowy "A.T.". Konferencji towarzyszyła wystawa prac malarzy romskich: Karola i Borysa Gierlińskich oraz prac plastycznych dzieci romskich złożonych na konkurs ?Kolory tęczy w folklorze cygańskim?

Spotkanie składało się z dwóch części: pierwszą stanowiły wykłady otwarte zaproszonych gości, drugą - panel dyskusyjny. Przybyłych gości powitali Anna Kaźmierczyk i Tomasz Milczarek z Ośrodka "A.T.". Przedstawili historię projektu, który był realizowany w kilku obszarach. Pierwszy dotyczył edukacji i aktywizacji zawodowej, czyli organizacji zajęć wyrównawczych dla dzieci, korepetycji z czytania i pisania dla dorosłych, szkoleń z zakresu stylizacji paznokci dla kobiet romskich, kursu prawa jazdy dla mężczyzn romskich, staży u pracodawców oraz poradnictwa zawodowego. Drugim obszarem była profilaktyka zdrowotna, czyli badania lekarskie, szczepienia ochronne (wykonano 16 szczepień) oraz rozdawanie środków czystości. W tym zakresie chciano także pokazać Romom jak przyjemna może być praca w ogrodzie i zatrudniono ich do prac pielęgnacyjnych przy zieleni. Zakupiono także narzędzia ogrodowe oraz drzewka owocowe.
Kolejny obszar dotyczył integracji społecznej i propagowania wiedzy o Romach. Zorganizowano więc warsztaty wokalno?taneczne oraz ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci. Ostatnim zrealizowanym punktem projektu był sierpniowy cykl koncertów ?Spotkania z kulturą romską?, z którego szczegółowa relacja znajduje się w ?Tygodniku Opoczyńskim? w numerze 35(738) z 2 września. W ramach propagowania wiedzy o kulturze romskiej w czterech opoczyńskich szkołach odbyły się spotkania, poczas których przentowano m.in. bajki romskie.
Podczas pierwszej części wystąpił Karol Gierliński ? wiceprezes ds. Interwencji i Obrony Praw Człowieka ze związku Romów i Sintów w Polsce ? z wykładem o integracji, asymilacji i alienacji. Przedstawił, czym Cyganie wyróżniają się od społeczeństwa większościowego, o ich staraniach, by istnieć we wszystkich dziedzinach życia społecznego, o ich prawie obyczajowym oraz dyskryminacji z powodu pochodzenia etnicznego. Uznał, że integracja nie jest zjawiskiem jednostronnym. Jeśli Romowie nie będą walczyć o swoje przywileje a jednocześnie zgadzać się na obowiązki, to nie może być mowy o integracji.
Prof. Barbara Weigl z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przedstawiła wykład ?Stereotypy i uprzedzenia barierą rozwoju społecznego?. Tematem jej rozważań było zastanawianie się nad tym, czy Polska jest krajem jedno?, czy wielokulturowym. Profesor przedstawiła zebranym na sali wyniki badań, dotyczących podejścia do innych narodowości, które przeprowadziła wśród uczniów i studentów. Oceniano wady i zalety poszczególnych członków narodu, ich dobroć, prawdomówność, pracowitość i czystość. Na liście narodowości znaleźli się również Cyganie, którzy zostali najbardziej krytycznie ocenieni przez ankietowanych. Barbara Weigl tłumaczyła, że na wyniki badań wpłynęły stereotypy, czyli obrazy, które ankietowani mają w głowach. Być może część z badanych nigdy nie miała możliwości spotkania na swej drodze Cygana, a obraz, który powstał w ich głowach narodził się poprzez zasłyszane wcześniej od kogoś zdania na ich temat. Bowiem stereotyp to nic innego jak nadmierne uproszczenie, ukryte przekonanie o bezwyjątkowym podobieństwie wszystkich reprezentantów danej grupy, często uformowane we wczesnym dzieciństwie i przyjęte bezrefleksyjnie; to postawy wobec całych grup ludzi, które są silnie nasycone wartościowaniem i emocjami. Bo przecież mija się z prawdą, że każdy Cygan kłamie, kradnie i koczuje! Profesor swój wywód podsumowała słowami angielskiego psychologa społecznego polskiego pochodzenia: Mamy dwie możliwości: albo podjąć jakiekolwiek, choćby ograniczone działanie, albo czekać, aż uprzedzenia i dyskryminacja jakimś cudem same znikną z życia społecznego.
Jacek Milewski, felietonista z TVP Białystok, zaprezentował film o kształceniu Romów w świetle ich odrębności kulturowej ? ?Dzieje i kultura Romów?. Andrzej Grzymała?Kazłowski przedstawił zebranym rządowy program na rzecz społeczności romskiej w Polsce, natomiast Sylwia Maroń, pełnomocniczka prezydenta Wałbrzycha ds. Romów i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Asystentów Romskich w Polsce przygotowała wystąpienie na temat: ?Kobieta romska ? od asystentki edukacji romskiej do pełnomocnika prezydenta?.
Po wykładach miał miejsce panel dyskusyjny, podczas którego zabrali głos: ks. Stanisław Opocki ? krajowy duszpasterz Romów, który opowiadał o pracy duszpasterskiej z mniejszością romską, Irena Machecka ? wizytatorka delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim, mówiąca o kształceniu dzieci romskich oraz Marek Śmigiel ? dyrektor ZSS nr 2, a tematem przygotowanego przez niego głosu w dyskusji były ?Dobre praktyki w edukacji i pracy z mniejszością romską?.
Podczas spotkania ogłoszono także wyniki konkursu na prezentację multimedialną, a najlepszym wręczono nagrody i wyróżnienia. Wystąpienia zaproszonych gości podsumowały konferencję.






Podczas wykładu prof. Barbary Weigl




Nie obyło się bez występów tanecznych




Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (754) z dnia 23 Grudnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »