tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Cztery lata LGD

 
Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania ?Nad Drzewiczką? beneficjenci zrealizowali projekty na łączną sumę 1.087.004 złJedno z walnych zebrań LGD ?Nad Drzewiczką?Mijają właśnie cztery lata od spotkania założycielskiego stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ?Nad Drzewiczką?. 26 marca 2008 roku podjęto uchwałę o założeniu LGD, a na czele komitetu założycielskiego stanął ówczesny kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy, dziś dyrektor Zespołu Ekonomiczno?Administracyjnego Szkół, Andrzej Krzyżanowski.
W skład stowarzyszenia weszli przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego. Po przygotowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju i wyborze LGD ?Nad Drzewiczką? do rejestracji przez Urząd Marszałkowski, rozpoczęła się praktyczna praca mająca na celu ułatwienie dostępu do środków unijnych wszystkim zainteresowanym osobom, podmiotom i organizacjom działającym na terenie gminy Drzewica.
Warto przypomnieć, iż LGD ?Nad Drzewiczką? jest wyjątkową grupą w skali całego województwa. W jej skład wchodzi tylko jedna gmina. Dzięki temu realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju przebiega sprawnie i bez zakłóceń.
? Osiągnęliśmy już niemal 85% skuteczności realizacji LSR, co stawia nas na jednym z czołowych miejsc w województwie ? mówi Andrzej Krzyżanowski, prezes LGD. ? Druga strona medalu jest taka, że środki na projekty praktycznie się kończą. To ostatnia szansa dla potencjalnych beneficjentów na ubieganie się o dofinansowanie.
A tych projektów przez cztery lata działalności stowarzyszenia wpłynęło niemało. Dotychczas za pośrednictwem LGD beneficjenci zrealizowali zadania na łączną sumę 1.087.004 zł.
Grupa organizowała różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze informacyjnym i szkoleniowym. Jednym z głównych celów funkcjonowania LGD jest promocja obszaru objętego LSR.
? Promowaliśmy nasz region m.in. poprzez udział w międzynarodowych targach turystycznych, braliśmy udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego. Zajęliśmy się także opracowaniem strony internetowej oraz broszur informujących potencjalnych turystów o atrakcjach turystycznych naszego regionu ? wymienia prezes Krzyżanowski.
A najbliższe plany? ? Niebawem, bo już w kwietniu, będziemy uczestniczyć w kolejnych Międzynarodowych Targach Turystycznych Agrotravel w Kielcach. Tym razem w imprezie będzie nam towarzyszyć Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebiny ? informuje Monika Kalużna, kierowniczka biura LGD. ? Na czerwiec planujemy rajd rowerowy po terenie gminy, a na trzeci kwartał bieżącego roku spływ kajakowy Drzewiczką. W planach mamy także wizytę studyjną na terenie innej LGD. Przewidujemy realizację projektów współpracy.
Drzewickie stowarzyszenie jest już po wstępnych rozmowach z Lokalną Grupą Działania ?Tradycja, kultura, rozwój?. Najprawdopodobniej zostanie wytyczony szlak rowerowy Drzewica ? Poświętne.
LGD przewiduje oczywiście organizację kolejnych konkursów w ramach dwóch działań ? ?Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej? oraz ?Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw?. Nabór zostanie poprzedzony szkoleniem dla potencjalnych beneficjentów. Uczestnicy uzyskają informacje dotyczące m.in. możliwości skorzystania z pomocy, operacji, które otrzymują wsparcie finansowe czy też obowiązków beneficjentów po uzyskaniu refundacji.
Wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość działania ?Leader? w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013. Programowanie powoli się kończy. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że funkcjonowanie lokalnych grup działania na terenie kraju nie będzie zagrożone, ponieważ spełniły one swoją rolą i faktycznie przybliżyły mieszkańcom obszarów wiejskich możliwości, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (767) z dnia 23 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »