tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Czas na zaległy urlop

 


Od początku tego roku zmieniły się zasady udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami pracodawca był zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu najpóźniej do 31 marca kolejnego roku kalendarzowego. Obecnie będzie mógł wysłać pracownika za zaległy urlop do 30 września następnego roku. Nowe zasady będą miały zastosowanie także do urlopów z 20011 roku, co oznacza, że zaległy urlop z ub. roku będzie można wykorzystać do końca września 2012 roku.
Przesunięcie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego wpłynie również na prawo pracowników do występowania z roszczeniami o udzielenie zaległego urlopu. Obecnie trzyletni termin przedawnienia tych roszczeń upłynie nie z końcem marca, ale we wrześniu. Nie uległy zmianie zasady udzielania urlopów na żądanie. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik może w roku kalendarzowym skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie, przy czym to od jego decyzji zależy czy wykorzysta ten urlop w całości, czy też podzieli go na części. Urlop na żądanie nie jest urlopem dodatkowym, ale częścią urlopu wypoczynkowego udzieloną w szczególny sposób. To oznacza, że urlop na żądanie zmniejszy pulę zwykłego urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.
Urlop na żądanie udzielany jest na wniosek pracownika zgłoszony najpóźniej w pierwszym dniu takiego urlopu do chwili rozpoczęcia pracy, chyba że regulamin pracy lub przyjęta praktyka umożliwiają późniejsze zgłoszenie wniosku. Trzeba wiedzieć, że samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu nie usprawiedliwia nieobecności w pracy. pracownik musi uzyskać wyraźną zgodę. Poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »