tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Czarujący koncert „Mazowsza”

 
W niedzielę, 17 stycznia w kolegiacie św. Bartłomieja, odbył się noworoczny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego „Mazowsze”

Kościół wypełnił się po brzegi miłośnikami prawdziwej kultury. Obecni byli nie tylko przedstawiciele władz samorządowych, miejscowi księża i rzesze parafian, ale również goście z całego powiatu. Rzadko bowiem zdarza się okazja wysłuchania tak znakomitego zespołu, wykonującego utwory, które na trwałe weszły do skarbnicy kultury narodowej.
Artyści przedstawili obecnym najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a także najbardziej znane i lubiane pieśni folklorystyczne ze swojego repertuaru. Były wśród nich m.in.: „Mizerna cicha”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Gdy śliczna Panna”, „Jezus malusieńki”, „Anioł pasterzom mówił”, „To i hola”, „Dwa serduszka”, „Cyt, cyt”.
Artyści występowali w opoczyńskich strojach ludowych, co dodawało dodatkowego uroku koncertowi.
„Mazowsze” cieszy się wielkim powodzeniem nie tylko w Polsce. Nie na darmo uzyskało miano ambasadora polskiej kultury, koncertując na wszystkich kontynentach. Doceniając wielką pracę włożoną w promocję kraju za granicą, dziękując za niezapomniane chwile pełne emocji i wzruszeń, opocznianie nagrodzili wykonawców owacjami na stojąco.
Po zakończeniu występu głos zabrał burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski. W swym przemówieniu zwrócił się początkowo do członków zespołu „Mazowsze” mówiąc: - Pragnę serdecznie podziękować za to, że promujecie naszą piękną kulturę ludową podczas swoich koncertów, nie tylko w kraju, ale także za granicą, poprzez właśnie te piękne opoczyńskie stroje ludowe i taniec. Chcę wam również podziękować za waszą życzliwość, otwartość oraz współpracę. Burmistrz poinformował także, że będzie w tym roku jeszcze jedna możliwość obejrzenia zespołu w Opocznie, 23 maja z okazji jubileuszu MDK, który nosi przecież imię Tadeusza Sygietyńskiego, założyciela „Mazowsza”. W dalszej części przemówienia zwrócił się do księdza dziekana Jana Serszyńskiego, do publiczności i sponsorów: - Serdeczne podziękowania chcę złożyć na ręce ks. dziekana za życzliwość i otwartość, za to, że ten koncert odbył się w tej pięknej kolegiacie. Szczególne dziękuje sponsorom, dzięki którym ta impreza w ogóle mogła się odbyć, firmie „Woy” - państwu Wiesławie i Zdzisławowi Wojciechowskim. Publiczności także pragnę podziękować za tak liczne przybycie, za doping dla artystów, i myślę, że za te brawa poprosimy, żeby coś jeszcze nam zagrali. Członkowie zespołu spełnili prośbę Jana Wieruszewskiego oraz wszystkich zebranych, którym zaśpiewali jeszcze jeden raz, kolędę napisaną przez Franciszka Karpińskiego pt. „Bóg się rodzi”.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (653) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »