Głos zabiera przedstawicielka Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach
Tomaszów ma swoje groty, Niebieskie Źródła i zalew, Spała ? wiadomo, ośrodek olimpijki, dożynki prezydenckie. Inowłódz z kolei ma zabytkowy kościółek św. Idziego, zaś szeroko rozumiana ziemia opoczyńska ? chyba niewiele oprócz folkloru. A przynajmniej takie jest powszechne mniemanie mieszkańców. Najłatwiej jest bowiem usiąść i narzekać, bo nic się nie dzieje, bo nudno, bo nie ma atrakcji, brak pracy. A tymczasem wystarczy trochę pomyśleć, zorganizować i może powstać coś pięknego, co przyciągnie do nas turystów i ich kasę. Trzeba tylko połączyć siły. Temu służyć miało spotkanie, do jakiego doszło w miniony piątek, 16 września, w siedzibie ?Provincji? w Tomaszówku (gm. Sławno). Inicjator spotkania, wójt Tadeusz Wojciechowski, zaprosił na nie wicemarszałków woj. łódzkiego, dyrektorów departamentów: funduszu rozwoju obszarów wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego, kultury fizycznej, sportu i turystyki, PO Kapitał Ludzki z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Przybyli też starostowie opoczyński i tomaszowski, prezydent Tomaszowa, przedstawiciel burmistrza Opoczna, wójtowie gmin Poświętne i Inowłódz oraz leśnicy i myśliwi, a także przedstawiciele organizacji turystycznych. To pierwsze, inauguracyjne spotkanie, miało na celu wypracowanie wspólnego projektu nowego szlaku turystycznego ?Łokietek?, łączącego gminy Tomaszów, Inowłódz i Opoczno. Ma to być wspólny projekt, dzięki któremu możliwe będzie pokazanie turystom wszystkich atrakcji ? nie tylko lasów czy źródeł, ale też oryginalnego, tradycyjnego jadła, zabytków, żubrów itp.
Z Tomaszowa do Spały jest wybudowana ścieżka rowerowa. Przez cały sezon obserwuję, że cieszy się ona dużym powodzeniem. Z Tomaszowa codziennie jeżdżą do Spały całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. Najwyraźniej nie jest to zbyt trudny szlak, skoro nawet dzieci dają sobie z nim radę. A jednocześnie Tomaszów nie ma połączenia do ośrodka hodowli żubrów, przez co spadła w tym roku liczba osób odwiedzających ten ośrodek. A z Tomaszówka, gdzie produkowane są wyjątkowe frykasy z leśnych produktów i zwierzyny, do ośrodka jest mniej, niż kilometr w linii prostej. Tylko że tej prostej linii też nie ma ? trzeba byłoby ją wytyczyć. W Spale, gdy odbywają się dożynki prezydenckie lub Hubertus nie ma co marzyć o noclegu, jeśli nie zrobiło się rezerwacji rok wcześniej. Ze Spały warto wybrać się (najlepiej kajakiem, Pilicą) do Inowłodza, a potem odwiedzić szaniec Hubala w Anielinie lub nazbierać grzybów. Tylko przydałoby się znaleźć gdzieś nocleg ? może agroturystyka? Ale jeśli już agroturystyka, to co mają w ofercie, oprócz świeżego powietrza? No, a potem można wpaść do Opoczna lub wrócić do Tomaszówka, po prostu zrobić pętlę.
Aby pogodzić cele kolarzy, turystów pieszych i konnych, leśników, myśliwych, hotelarzy i gastronomików a przy tym, by zrobić to z pomysłem, za którym przyjdą środki trzeba odbyć jeszcze szereg takich spotkań. Znając zapał wójta Sławna jest to możliwe. |