tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Sławno

 Coraz lepsi

 

Przegląd Piosenki Maryjnej to cykliczna impreza organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. Z każdym rokiem gromadzi coraz więcej wykonawców i widzów. Systematycznie się rozwija, a ramię w ramię śpiewają już babcie, matki, córki i wnuczki.
? Śpiewanie pieśni o Matce Boskiej to piękna ludowa tradycja, która jest przedłużeniem majowych śpiewów pod kapliczkami ? powiedział Arkadiusz Knap, przewodniczący Rady Gminy Sławno. Tegoroczny przegląd był swoistym eksperymentem. Ponieważ nie zapowiadała się dobra pogoda, zrezygnowano z plenerowej sceny, a imprezę przeniesiono do kościoła. Trochę szkoda, bo świątynia nie była w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych, a było nie tylko kogo posłuchać, ale i na kim oko zawiesić. Doskonały natomiast okazał się pomysł ze zmianą repertuaru. Organizatorzy odeszli od dotychczasowej tradycji i zezwolili wykonawcom na dołożenie drugiej piosenki o dowolnej tematyce religijnej, choć preferowane były utwory o Janie Pawle II. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie, gdyż na rynku muzycznym jest jeszcze stosunkowo niewiele piosenek o papieżu, a i melodie nie zawsze szybko wpadają w ucho.
? Przegląd cieszy się coraz większą popularnością oraz zaangażowaniem zarówno wśród wykonawców, jak i wśród widzów. Ludzie żyją tym wydarzeniem ? nie kryła swej radości Marianna Śmiechowska, przewodnicząca gminna kół gospodyń wiejskich. W przeglądzie wystąpiło ponad dwudziestu wykonawców, z czego pokaźną liczbę stanowiły koła gospodyń lub wywodzące się z nich zespoły folklorystyczne. Perełką był występ dziecięcego zespołu ?Kuniczanki?, działającego przy szkole podstawowej w Kunicach.
Tegoroczny przegląd pokazał nowy trend ? zarysowuje się zmiana pokoleniowa. Jest to wprawdzie proces długofalowy, ale widać już pierwsze efekty. Zespoły są zasilane młodzieżą, która proponuje nowe piosenki w nieznanych dotąd aranżacjach. Zmiany niewątpliwie wychodzą przeglądowi na dobre, bo pojawiają się piosenki skoczne, radosne i rytmiczne. Obok tradycyjnych instrumentów ludowych jak akordeon i skrzypce, wykorzystane zostały gitary i syntezatory. Pojawiło się nawet bardzo interesujące połączenie gotowego podkładu instrumentalnego z akordeonem.
Organizatorzy i wykonawcy włożyli całe serce w przygotowanie imprezy. Niemniej jednak ? jak słusznie zauważył wójt Tadeusz Wojciechowski ? trzeba pomyśleć w przyszłości nad nową formułą przeglądu, aby nie był tak czasochłonny.
Spotkanie w Sławnie było także okazją do niezwykle podniosłej uroczystości. Po raz kolejny zostały wręczone najbardziej zasłużonym paniom Ordery Serca Matkom Wsi. W tym roku z rąk wójta Tadeusza Wojciechowskiego otrzymały je Jadwiga Musiał z Kamienia, Zofia Turlej i Mirosława Teresa Jurek z Gawron, Stanisława Melka z Szadkowic, Maria Włodarczyk ze Sławna oraz Janina Piątkowska z Kozenina.
? Ordery Serca Matkom Wsi były po raz pierwszy wręczone kilka lat temu na gminnym festynie i od tego czasu stały się naszą tradycją ? wyjaśnia Marianna Śmiechowska. ? To jedyne odznaczenie przyznawane kobietom przez kobiety. Piękne wyróżnienie i hołd złożony polskim matkom.
Kandydatki do orderu są typowane przez członkinie KGW z danej miejscowości i podlegają jedynie weryfikacji i uzasadnieniu na szczeblu gminnym kół gospodyń. Jest to odznaczenie ponad podziałami, niezależnie od poglądów politycznych i od danej sytuacji. Nie podlega opiniowaniu przez jakiekolwiek inne organizacje i podmioty.
W gronie ponad trzydziestu matek dotychczas uhonorowanych tym orderem w gminie Sławno są zarówno panie, które urodziły dziewięcioro dzieci, jak i matki, które urodziły tylko dwoje dzieci, matki kapłanów, ale także samotne matki, które w pojedynkę stawiają czoła życiowym problemom. Liczy się serce i zaangażowanie jakie wkładają w życie lokalnej społeczności oraz kultywowanie ludowych tradycji naszego regionu.


rzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (778) z dnia 8 Czerwca 2012r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »