tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Co z tym śniegiem?

 
Trwająca od kilku dni zimowa aura przysporzyła kłopotów nie tylko kierowcom i pieszym, ale również właścicielom nieruchomości, którzy zobowiązani są do odśnieżania położonych wzdłuż nich chodników. I nie chodzi bynajmniej o niezbędny sprzęt, ani o samo machanie łopatą. Największy problem to

Obowiązek odśnieżania chodnika wynika z ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu porządku w gminach. Zgodnie z jej zapisami właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uprzątnięcia śniegu i lodu z chodników położonych wzdłuż należącej do niego nieruchomości. Przepisy precyzują, że za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gmina odśnieży tylko te chodniki, na których dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Te zasady przypomina się nam co roku, wszyscy dobrze więc znamy swoje obowiązki w tym zakresie i większość z nas się z nich ? lepiej lub gorzej ? wywiązuje. Ułatwioną sprawę mają jednak ci mieszkańcy, których chodnik oddzielony jest od jezdni pasem zieleni. Zgarnięty na trawnik śnieg nie powinien nikomu przeszkadzać. Problem pojawia się jednak na pozostałych chodnikach usytuowanych bezpośrednio przy pasie ruchu. Wówczas śnieg z chodników trafia często na jezdnię, a z niej, przez odśnieżający drogę pług, przerzucany jest najczęściej z powrotem na chodnik. A wtedy, mimo że chodnik został odśnieżony, można się liczyć z mandatem od straży miejskiej. I nie jest to bynajmniej sytuacja hipotetyczna, będą mieli pełne prawo wlepaić mandaty.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »