tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Co w naszych szkołach?

 
W Polsce jest wiele takich szkół, gdzie daje się wyraźnie odczuć niż demograficzny, w związku z czym zwalniani są nauczyciele lub zmienia im się angaże na pół etatu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest u nas



Uroczystość wręczenia awansów nauczycielom ze szkół gminy Opoczno


W największej gminie Opoczno nic nie wskazuje na niż. Do szkół podstawowych uczęszcza o 15 uczniów więcej, niż w ubiegłym roku, w związku z czym wszyscy nauczyciele zachowali pensum. Z edukacji w gimnazjach korzysta tylko trzech uczniów mniej, a w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym, tylko jeden mniej, niż w ubiegłym roku. Grono pedagogiczne zmniejszyło się tylko o jedną osobę, która odeszła na emeryturę.
Dzieci i młodzież w opoczyńskich szkołach może liczyć na coraz lepszy poziom wykształcenia, bowiem nauczyciele podnoszą swe kwalifikacje. W bieżącym roku przybyło 11 nauczycieli kontraktowych, 8 – mianowanych i 12 – dyplomowanych. Są to – nauczyciele kontraktowi: Magdalena Róg z ZS w Bukowcu Opoczyńskim, Marta Nita z SP w Kraśnicy, Justyna Będkowska z Przedszkola nr 5, Joanna Ławrynowicz, Karina Kryszewska, Jolanta Kwaśniak i Wojciech Turek (wszyscy z ZSS nr 2), Dorota Będkowska i Małgorzata Pielas z ZS w Mroczkowie Gościnnym, Anna Abramczyk z SP w Modrzewiu i Iwona Pecyna z Przedszkola nr 8. Tytułem nauczyciela mianowanego mogą się poszczycić: Witold Stanik, Małgorzata Kochanowska i Sylwia Rożej z ZS w Ogonowicach, Ewelina Ambroziak i Maria Stańczyk z ZS w Bukowcu Opoczyńskim, Elżbieta Kotusiewicz–Świątek z SP w Kraśnicy, Katarzyna Jankowska z ZSS nr 2 oraz Bernardeta Frączek–Lewandowska z SP w Modrzewiu.
Po najwyższy tytuł, tj. nauczyciela dyplomowanego, sięgnęli: Aneta Toporkiewicz, Edyta Starus, Krystyna Kaczuba, Urszula Cieluch i Edyta Trębarczyk–Kowalska (wszyscy z ZSS nr 1), Renata Jurek z ZSS nr 2, Aneta Stańczyk, Dominika Kot, Małgorzata Jędrasik, Dorota Klimek i Bogumiła Zielińska (wszyscy z ZSS nr 3) oraz Elwira Malinowska z SP w Libiszowie.
Również w gminie Sławno nie ma zwolnień nauczycieli. Wszyscy zachowali pensum, bowiem liczba uczniów w poszczególnych typach szkół pozostała na takim samym poziomie, jak w ubiegłym roku. Tu też nauczyciele podnoszą kwalifikacje i zdali egzaminy na wyższy stopień. Awans na nauczyciela mianowanego uzyskała Renata Klimek z Publicznego Gimnazjum w Szadkowicach. Nauczycielami dyplomowanymi zostali: Dorota Mochola i Justyna Ambroziak z SP w Sławnie, Anna Węglarska z SP w Celestynowie i Remigiusz Łubowski z SP w Kunicach.
Minimalnie ubyło dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach na terenie gm. Mniszków. W porównaniu do ubiegłego roku do szkół podstawowych uczęszcza jeden uczeń więcej, jednak już do zerówek trafiło o 10 dzieci mniej. W punktach przedszkolnych jest jednak 5 dzieci więcej. Najwięcej, bo aż 13 uczniów mniej trafiło w tym roku szkolnym do gimnazjum. Mimo to nie zwolniono ani jednego nauczyciela, wszyscy zachowali pensum. Awanse zawodowe uzyskali – na nauczyciela kontraktowego: Barbara Król i ks. Zbigniew Hendel, zaś Ewa Kondaszewska zyskała tytuł nauczyciela dyplomowanego.
Trochę bardzie, alarmująco wygląda sytuacja w gminie Poświętne, gdzie – co prawda – do zerówki trafiło tyle samo dzieci, co w ubiegłym roku, ale już do szkół podstawowych trafiło o 16 dzieci mniej, zaś do gimnazjum 5 mniej. Na szczęście jeszcze wszyscy nauczyciele zachowali pensum. Oni również stale się dokształcają i awansowali na nauczyciela kontraktowego: Milena Kacprzak z ZSS w Poświętnem oraz Kamila Deka z SP w Dębie. Tytuł nauczyciela dyplomowanego uzyskały Magdalena Bogusz z SP w Brudzewicach oraz Agnieszka Lasota z SP w Dębie.
Znacząco spadła liczba uczniów w gminie Białaczów. W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego ubyło przede wszystkim uczniów szkół podstawowych – jest ich w sumie o 29 mniej. W gimnazjum z kolei ubyło 2 uczniów. Perspektywy są jednak optymistyczne, bowiem aż o 37 osób wzrosła liczba uczniów w oddziałach zerowych. Gmina Białaczów prawdopodobnie już wychodzi z niżu demokratycznego. Nie mniej jednak zwolniono tu jednego nauczyciela – uczącego języka niemieckiego. Pozostali nauczyciele gminy Białaczów zachowali pensum. Część z nich podniosło swoje kwalifikacje zawodowe: na nauczyciela mianowanego awansowały: Beata Szewczyk, Małgorzata Kocemba, Joanna Świątek i Agnieszka Mijas, a na nauczyciela dyplomowanego Beata Wierzbicka i Bogumiła Zielińska.
W najbliższym roku szkolnym w gminie Żarnów będzie się uczyć o 10 mniej uczniów szkół podstawowych i o 30 mniej gimnazjalistów. Niemniej jednak nie zwolniono żadnego nauczyciela, co więcej wszyscy zachowali pensum. Pięciu nauczycieli uzyskało awans zawodowy. Nauczycielami mianowanymi zostały Anna Stańczyk z SP w Żarnowie, Sabina Kubiszewska z Gimnazjum w Żarnowie oraz Anna Rybiałek z SP w Klewie. Awans na nauczyciela dyplomowanego uzyskały Barbara Gołąb z SP w Żarnowie oraz Beata Kołodziejczyk z Gimnazjum w Żarnowie.
W gminie Drzewica w porównaniu do roku ubiegłego liczba uczniów zmniejszyła się w szkołach podstawowych i w gimnazjum, wzrosła za to (o 18) ilość przedszkolaków. Gimnazjalistów jest w tym roku o 20 mniej. Liczba uczniów szkół podstawowych spadła o 34 osoby – tylko w SP w Radzicach jest ich o 18 mniej. Niestety w SP w Domasznie, gdzie liczba uczniów zmniejszyła się o 9, nie wszyscy nauczyciele zachowali pensum – zwolniono tu nauczyciela nauczania zintegrowanego. Pozostali sukcesywnie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe – egzaminy na wyższy stopień zawodowy zdało 15 osób.
Awans na nauczyciela kontraktowego uzyskali: Edyta Urbańczyk z SP w Drzewicy, Anna Kumur z SP w Domasznie, Agnieszka Winecka z SP w Idzikowicach, Anna Jakubczyk z SP w Krzczonowie, Ewa Sobolewska z SP w Jelni oraz Monika Raczyńska z Przedszkola w Drzewicy. Po najwyższy stopień – nauczyciela dyplomowanego – sięgnęli: Jolanta Gapys, Agnieszka Bogatek, Anita Lach, Joanna Owczarska i siostra Jadwiga Szczepańska z Gimnazjum w Drzewicy, Monika Bogatek i Daniel Działak z SP w Drzewicy, Danuta Pękala z SP w Radzicach oraz Edyta Kołomańska z Przedszkola w Drzewicy.
Do szkół prowadzonych przez gminę Paradyż w nowym roku szkolnym uczęszcza o 24 uczniów mniej. O 5 zmalała też liczba przedszkolaków w zerówkach. Nie zwolniono żadnego nauczyciela, ale nie wszyscy zachowali pensum. Swoje kwalifikacje podniosło tu sześcioro nauczycieli. Awanse na nauczyciela mianowanego uzyskały Anna Grabowska i Anna Ambroszczyk, a na nauczyciela dyplomowanego – Mirosław Kuleta, Elżbieta Polska, Jolanta Grabowska i Izabela Papiernik.
We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat przybyło w sumie 63 uczniów (w tym również dorosłych oraz uczniów Zespołu szkół Specjalnych). Spośród nauczających w nich nauczycieli 26 podniosło swoje kwalifikacje zawodowe – stopień nauczyciela mianowanego uzyskało 112 osób, a stopień nauczyciela dyplomowanego 14.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »