tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Co po maturze?

 
Maturalny maraton dopiero się rozpoczął, ale większość maturzystów pewnie już zdecydowało, na którą uczelnię po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będzie składać papiery


Ci, którzy jeszcze się wahają muszą zdecydować, którą z dróg zawodowych wybrać. Wybór z pewnością nie jest łatwy. Młodzi ludzie muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy poświęcić życie indywidualnym upodobaniom, czy też spojrzeć na nie pod kątem możliwości znalezienia po studiach dobrej posady, dającej gwarancję zatrudnienia?
Już od kilku lat widać, że studenci najczęściej decydują się studiować zarządzanie i pedagogikę. Popularne są także prawo, budownictwo, informatyka, ekonomia, administracja i psychologia. Tylko nieco mniej popularne są gospodarka przestrzenna, dietetyka, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, technologie ochrony środowiska, biotechnologia, inżynieria biomedyczna, polityka społeczna, prawo, europeistyka, socjologia, kulturoznawstwo, stosunki międzynarodowe, wiedza o teatrze, papiernictwo i poligrafia. Zainteresowaniem wśród młodych osób cieszyły się także kierunki filologiczne, m.in. japonistyka, arabistyka.
Z najnowszych danych wynika, że w perspektywie najbliższych kilku lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem. Na liście piętnastu branż, w których maturzyści będą mieli szanse na znalezienie pracy, znalazły się medycyna, prawo, ekonomia i energetyka. Abiturienci wybierając się na studia muszą wiedzieć, że będzie im trudno znaleźć pracę, kończąc psychologię i zarządzanie. Trzecie miejsce na liście zajęła motoryzacja i nowoczesne technologie. Eksperci przewidują, że w tej dziedzinie średni deficyt pracowników na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat może wynosić nawet 27%. Na kolejnym miejscu jest branża energetyczna, w której już za 3 lata zapotrzebowanie na nowych specjalistów będzie wynosić 10%. Na dalszych miejscach można znaleźć trzy profesje, powiązane z jednym kierunkiem studiów z medycyną. Absolwenci tych studiów będą mogli znaleźć pracę w branży medycznej, usługach związanych z medycyną oraz będą mogli zajmować się opieką nad chorymi. Duże zainteresowanie prawem, medycyną czy ekonomią we wcześniejszych latach będzie skutkowało wypełnieniem luki na polskim rynku pracy w tych sektorach i zmniejszeniem popytu na takich specjalistów.
Kiedy już studenci rozpoczną naukę na studiach powinni zainwestować w siebie, a więc starać się o możliwość zdobycia praktyki zawodowej. Aż ośmiu na dziesięciu studentów, kończących uczelnie posiada już doświadczenie zawodowe zdobyte poprzez staże, prace lub własną działalność gospodarczą.
W zdecydowanej większości studenci zdają sobie sprawę, że bez doświadczenia zawodowego ich szanse na znalezienie pracy będą niewielkie. Pracodawcy najbardziej cenią sobie wiedzę i umiejętności absolwenta, jego doświadczenie. Liczą się również umiejętności pracy w zespole, terminowość oraz dyscyplina, a także znajomość języków obcych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »