W najbliższy poniedziałek, 3 września rozpoczyna się nowy rok szkolny 2012/2013. Od kilku lat resort edukacji przyzwyczaił nas do wprowadzania w tym okresie kolejnych nowości
Zmieniony program nauczania w liceach, inne zasady dopuszczania do użytku podręczników, nowe zasady dotyczące uczniów niepełnosprawnych, i ostatnia podwyżka dla nauczycieli to główne nowości, jakie na uczniów i kadrę pedagogiczną czekają po powrocie z wakacji.
Najpoważniejsze zmiany przygotowano od września dla licealistów. Niektórych przedmiotów uczyć się bowiem będą wyłącznie w pierwszej klasie, nie będzie kontynuacji ich nauczania w latach kolejnych. Po pierwszej klasie licealiści wybiorą dwa przedmioty, których w klasach drugiej i trzeciej będą chcieli się uczyć na poziomie rozszerzonym. Może to być język polski, języki obce, język łaciński i kultura antyczna, historia, historia muzyki, historia sztuki, filozofia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, informatyka, chemia, biologia, fizyka lub geografia. Wszystko po to, aby licealiści przyłożyli się do nauki tych przedmiotów, które będą zdawać na maturze. Tyle tylko, że będą musieli o tym zdecydować już po pierwszej klasie nauki w liceum. Niestety pozostałych przedmiotów będą się uczyć w znacznie okrojonej formie ? jako przedmiotów uzupełniających lub jako przedmiotów wchodzących w skład bloków tematycznych, np. blok humanistyczny, dla osób, które wybrały rozszerzone przedmioty ścisłe.
Od nowego roku szkolnego obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące uczniów niepełnosprawnych i niepełnoletnich. W szkołach ogólnodostępnych nie będzie już oddziałów specjalnych dla dzieci i młodzieży niedostosowanej społecznie. O ile tacy uczniowie nie będą wymagać umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, szkoły będą musiały zapewnić im specjalną organizację nauki.
Nowe przepisy obowiązywać będą dzieci uzdolnione muzycznie, które będą chciały rozpocząć naukę w szkołach muzycznych pierwszego stopnia. O przyjęcie do takiej szkoły będzie się mogło ubiegać dziecko, które w danym roku kalendarzowym ukończyło 5 lat, ale ma nie więcej niż 8 lat. Z kolei o przyjęcie do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych będą się mogły ubiegać osoby niepełnoletnie, które ukończyły 15 lat.
Na nowych zasadach dopuszczane będą do użytku podręczniki do kształcenia zawodowego. Taki podręcznik powinien zawierać treści nauczania w trzech możliwych wariantach, w zależności od przyjętej koncepcji: w zakresie całego zawodu, danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie i w zakresie jednej z części danej kwalifikacji.
O wrześniowych podwyżkach dla nauczycieli już pisaliśmy. Przypomnijmy więc tylko, że w zależności od stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji belfrowie dostaną od 83 do 114 zł brutto podwyżki. To jedna z niewielu grup zawodowych i jedyna w państwowej sferze budżetowej, której wynagrodzenie z roku na rok systematycznie wzrasta. Tym razem jednak rząd zapowiedział, że będzie to ostatnia podwyżka nauczycielskiej pensji. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie przewidziano żadnych zmian wynagrodzeń w oświacie. |