tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Co nas czeka w Muzeum?

 
Lato w pełni, jednak dyrekcja i pracownicy Muzeum Regionalnego mają już plany na jesień i zimę. W jakich imprezach kulturalnych będą mogli uczestniczyć głodni wrażeń opocznianie?


W pierwszej połowie września będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Tomaszowie Mazowieckim, na której przedstawione zostaną najciekawsze archiwalia dotyczące ziemi opoczyńskiej. W tym samym czasie planowana jest również konferencja, w trakcie której pracownicy archiwum zaprezentują publikację przygotowaną klika miesięcy temu we współpracy z opoczyńskim muzeum, zatytułowaną ?Ziemia opoczyńska w źródłach archiwalnych?.
Również we wrześniu w opoczyńskim muzeum będzie można zobaczyć wystawę czasową pt. ?Sztuka okopowa?, pochodzącą ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
Od 27 października natomiast będzie udostępniona do zwiedzania ekspozycja dotycząca opoczyńskich Żydów, która zostanie otworzona w 70. rocznicę likwidacji opoczyńskiego getta. Dyrektor Muzeum Regionalnego, Tomasz Łuczkowski zwraca się do wszystkich, którzy posiadają w swoich domach pamiątki, dokumenty bądź zdjęcia związane z Żydami mieszkającymi w Opocznie i okolicach o wypożyczenie tych eksponatów. Kilka tego typu rzeczy trafiło już do placówki, m.in. lustro z ukrytym czasopismem pochodzące z okresu okupacji hitlerowskiej i fragmenty Pisma Świętego w języku hebrajskim, a przede wszystkim gromadzone od lat połamane macewy. Również tego dnia, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Łodzi zostanie zorganizowana konferencja naukowa.
Od początku grudnia w opoczyńskim muzeum będzie można zobaczyć wystawę czasową, prezentującą najnowsze prace członków Stowarzyszenia Amatorów Plastyków, którzy przedstawią prace związane z zimą.
Pod koniec grudnia zostanie udostępniona do zwiedzania wystawa o tematyce bożonarodzeniowej. Prezentacja ma na celu ukazanie zwyczajów związanych z tym okresem na ziemi opoczyńskiej. W ramach wystawy zorganizowane będą warsztaty połączone z wykonywaniem ozdób choinkowych.
Jak widać, jesień i zima w Muzeum Regionalnym zapowiada się obiecująco. O dokładnych terminach wystaw i konferencji poinformujemy niebawem i już dziś zachęcamy do udziału w przedsięwzięciach!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (785) z dnia 27 Lipca 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »