tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Cmentarz bez grobów

 





Wędrując po szlakach turystycznych w słowackich Tatrach Wysokich, nie sposób jest ominąć Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr urządzony w pobliżu tatrzańskiego stawu Popradske¶ pleso (Staw Popradzki).
Warto wiedzieć, że już na początku XX wieku na różnych miejscach w Tatrach pojawiać się zaczęły tablice upamiętniające śmierć turystów - ofiar gór. Tablice takie uXmieszczali najczęściej członkowie rodzin lub przyjaciele tragicznie zmarłych. Wygląd niektórych tablic z punktu widzenia estetyki i miejsca umieszczania budził często sporo zastrzeżeń. Częstokroć źle umieszczona tablica działała negatywnie na psychikę odwiedzających Tatry. Ze względu na te powody, Komisja Tatrzańska utworzona przy klubie Turystów Czecho-Słowackich, podjęła ideę akademickiego malarza Otakara S¶ta¶fla (1884-1945), który w tym okresie ze wspólnikiem dzierżawił schronisko przy Popradskom plesie, aby pamiątkowe tablice tatrzańskich ofiar pozbierać z gór i umieścić na jednym, odpowiednio wybranym i przygotowanym pod tym względem miejscu. Do realizacji zamiaru przygotowano estetycznie Symboliczny Cmentarz w Mengusovskej doline (Dolinie Mięguszowickiej), w limbowym gaju pod wierzchołkiem Ostrva. Cmentarz założono w lipcu 1936 r. według projektu jego ideowego twórcy, czyli S¶ta¶fla oraz architekta Roberta Vosyka, inżyniera z Popradu. Dosyć wysokie koszty związane z jego zbudowaniem i urządzeniem były pokrywane z dobrowolnych datków i darów finansowych pochodzących od różnych filantropów, rodzin ofiar i zwolenników budowy. Przestrzeni cmentarza nadano formę parkową w której wokół stylowo zbudowanej i urządzonej w centrum kapliczki, umieszczono tablice upamiętniające ofiary tragedii i wyrzeźbione w drewnie krzyże, które wykonał Jozef Fekiac¶-S¶umny¶ (1905-1944), ludowy artysta z Detvy. W 1940 r. urządzanie cmentarza dobiegło końca i udostępniony został społeczeństwu. Posłanie tego wyjątkowego i jedynego swego rodzaju na świecie cmentarza gdzie nie grzebie się zmarłych dobrze określa jego motto:
Martwym na pamiątkę - żywym na przestrogę!
Szkoda, że powyższe słowa nie zawsze docierają do wszystkich. Być może mniej byłoby niepotrzebnych tragedii i czasami bezmyślnych wypraw, które częstokroć zbytecznie zatrudniają ratowników górskich. Niestety ofiar gór jest już sporo. Na przykład do końca października 2007 roku na symbolicznym cmentarzu umieszczonych zostało już 289 tablic zawierających 425 nazwisk ofiar Tatr. To tylko niewielka część z tych, których życie zakończyło się w tutejszych górach. Niestety ich liczba corocznie wzrasta.
Warto dodać, że w 1969 r. zaczął obowiązywać nowy regulamin - statut cmentarza według którego projekt tablicy pamiątkowej członkowie rodziny zmarłego muszą przedłożyć trzyosobowej komisji, która składa się z członków miejscowych władz, dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego TANAP-u i Horskiej Sluz¶by. Komisja podejmuje decyzję w stosunku do projektu i ustala warunki jego realizacji w oparciu o statut.
Na zdjęciu: Legendarny przewodnik i ratownik tatrzański Klimek Bachleda (1849-1910) ma też pod Ostrvou swój symboliczny grób.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »