tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Ciężka walka ze śniegiem

 
Zimowy raport drogowyOdśnieżanie parkingu na osiedlu Bolesława Chrobrego


Wyjątkowo długa i ostra zima daje w kość przede wszystkim kierowcom. Na terenie gminy Drzewica drogi są przejezdne, jednak - podobnie jak niemal w całym kraju - na większości z nich zalega gruba warstwa śniegu i błota pośniegowego.
Najlepsza sytuacja panuje na najbardziej ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 728, choć i tu po obfitych opadach śniegu nawierzchnia była biała i śliska.
O wiele gorzej jeździ się drogami powiatowymi. Na niektórych odcinkach, m.in. Krzczonów - Jelnia, jazdę utrudnia śnieg nawiewany z pól. Dodatkowo pod mazią śniegową występuje warstwa lodu. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nie wpaść w poślizg.
Drogi gminne, których utrzymaniem zajmują się trzy firmy w zależności od rejonu gminy, są przejezdne, ale białe i z mocno zwężonymi pasami jezdni. W Drzewicy i Dąbrówce o stan ulic dba Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Drogowcy z PGKiM część śniegu wywożą na plac obok cmentarza, pozostały usypują na hałdach obok dróg. Miejsca jest jednak coraz mniej.
W przypadku opadów trwających kilkadziesiąt godzin odśnieżanie to syzyfowa praca, o czym przekonaliśmy się w poniedziałek, 15 lutego. Tego dnia kierowcy mieli wielkie problemy z wyjazdem z parkingów bądź garaży. Samochody grzęzły w ogromnych zaspach. Pomóc mógł tylko ciężki sprzęt. Np. na drzewickich osiedlach koparka z PGKiM pojawiła się po południu i przez kilka godzin spychała śnieg z ulic i parkingów. We wtorek rano dało się jakoś wyjechać, ale znowu padało.
Ogrom pracy mają również właściciele posesji. Jak wiadomo, do ich obowiązków należy odśnieżanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Usuwaniem śniegu zajmują się także pracownicy interwencyjni gminy. W UGiM poinformowano nas, że ciągi piesze na terenie miasta odśnieża aktualnie sześć osób. Jeśli chodzi o usuwanie śniegu z dachów gminnych budynków, w tym hal sportowych, styczniowa akcja w każdej chwili może zostać powtórzona. Zima nie powiedziała przecież ostatniego słowa.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (658) z dnia 19 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »