tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Ciepłownicza inwestycja

 
Zakończyła się pierwsza od wielu lat tak duża inwestycja w Zakładzie Energatyki CieplnejPrezes Pokora informuje o ostatnich inwestycjach w ZECW piątek, 5 kwietnia, podczas spotkania w starostwie, z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Łódzkiego, szefostwa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, władz samorządowych powiatu i gminy Opoczno, Rady Nadzorczej wraz z zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko?Własnościowej "Nasz Dom", przedstawicieli wykonawców, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Opocznie, Marek Pokora poinformował, o zakończeniu dwóch dużych inwestycji: renowacji sieci napowietrznej o średnicy 350 mm na odcinku 1280 m (odcinek od ZEC, wokół Opoczno 1 do ul. Piotrkowskiej), o wartości całkowitej 535.000 zł, przy udziale pożyczki z WFOŚiGW w wysokości 508.250 zł. Modernizacja znacznie ograniczy przesyłowe straty ciepła, co da oszczędności w zużyciu węgla a co za tym idzie i emisji spalin. Druga inwestycja to zakup i montaż systemu przetwornic częstotliwości o wartości 190.000 zł, przy udziale WFOŚiGW w kwocie 180.000 zł. Pozwoli ona, najprościej rzecz ujmując na zmianę sposobu wtłaczania ciepła do sieci. Do tej pory zmiany odbywały się poprzez regulację zasuwami, a teraz będzie zmieniana częstotliwość obrotów, a co za tym idzie moc silników wtłaczających ciepło.
Obie inwestycje zostały przeprowadzone całkowicie przez Zarząd ZEC, tj. od złożenia wniosków, poprzez negocjacje z WFOŚiGW, do znalezienia wykonawcy i włączenie systemów do sieci. Teraz przychodzi okres spłaty pożyczki, ale i tu są raczej dobre wiadomości. Zgodnie z zasadami pożyczki udzielane przez WFOŚiGW mogą być w części umarzane, o ile środki zostaną przeznaczone na dalsze inwestycje w ekologię. W tym konkretnym przypadku, ze względu na to, że decyzja o udzieleniu pożyczki zapadła w październiku ub.r., i nie było najmniejszej możliwości realizacji inwestycji do końca roku, umorzenie wyniesie 40% a nie jak zwykle 50%.
Z przeprowadzenia tych, jakże potrzebnych, modernizacji bardzo zadowolony jest prezes ZEC Marek Pokora. Pełni tę funkcję od 2 kwietnia 2012 roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko prezesa ZEC. ? Cieszę się, że w relatywnie krótkim czasie udało się tak wiele zrobić ? mówi w rozmowie z nami. ? Te inwestycje były niezbędne, co więcej powinny być zrealizowane już kilka lat temu. To, że udało się opracować wnioski, znaleźć środki na udział własny, przeprowadzić cały proces wdrażania inwestycji, dobrze świadczy o załodze, której się chciało.
Zdaniem prezesa to dopiero początek długiej drogi modernizacji całego ZEC. ? Oprócz modernizacji wytwórni ciepła, trzeba zainwestować w linie przesyłowe. Warto się pokusić o podłączenie do sieci nowych osiedli, głównie Ustronia i ul. Rolnej. To pozwoliłoby na: po pierwsze zamknięcie wokół Opoczna opaski ciepłowniczej dającej gwarancję na dostawę ciepła nawet przy awarii któregoś z odcinków. Po drugie umożliwiłoby lepsze wykorzystanie zainstalowanych w kotłowni mocy grzewczych i wreszcie po trzecie dałoby gwarancję większej stabilizacji cen. Bo raczej trudno mówić o obniżeniu kosztów ocieplenia mieszkań i dostarczenia do nich ciepłej wody. Na teraz musi wystarczyć zapewnienie ich utrzymania na dotychczasowym poziomie.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (822) z dnia 12 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »