tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Ciepło z ziemi ogrzewa szkoły

 
Dobiegł końca drugi etap gminnej inwestycji pn. "Instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Drzewica", współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej


W ubiegłym roku na budynkach Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica i Miejsko?Gminnego Klubu Sportowego Gerlach zainstalowano kolektory słoneczne do podgrzewania wody, natomiast w Publicznej Szkole Podstawowej w Radzicach Dużych wymieniono system centralnego ogrzewania, zakładając pompy ciepła.
Zadanie stanowiło pierwszy etap dużej inwestycji, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Koszt wyniósł wówczas 920.161,33 zł, a roboty przeprowadziła firma "Ekoinstal" ze Skierniewic.
W tym roku przyszedł czas na drugi etap przedsięwzięcia z wykorzystaniem energii cieplnej nagromadzonej w ziemi. Remont instalacji c.o. i montaż pomp ciepła został wykonany w budynkach szkolnych w Brzustowcu i Domasznie, gdzie dotychczas funkcjonowały tylko kotłownie olejowe.
Podwójną inwestycję również zrealizował "Ekoinstal". Jej wartość wyniosła odpowiednio 585.451,71 zł i 609.346,92 zł.
Firma dotrzymała terminu i zakończyła prace przed 27 września. W obu budynkach zamontowała system pomp ciepła pracujących w układzie kaskadowym o łącznej mocy 85,6 kW, z 21 pionowymi sondami gruntowymi o głębokości 100 m każda. Wymieniła instalacje c.o. oraz zamontowała nowe grzejniki płytowe z głowicami termostatycznymi. W przypadku Domaszna wykonała dwie oddzielne instalacje c.o. dla części dydaktycznej i mieszkalnej.
Oficjalny odbiór inwestycji połączony z prezentacją systemów pomp ciepła odbył się we wtorek, 8 października. W spotkaniach w Domasznie i Brzustowcu brali udział burmistrz, radni, gminni urzędnicy, dyrektorki szkół, nauczyciele i przedstawiciele wykonawcy.
Specjaliści wyjaśnili, na czym polega specyfika działania zamontowanych urządzeń. Była też mowa o ekonomicznych i ekologicznych korzyściach, jakie daje zastosowanie pomp ciepła.
Przypomnijmy, że projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, osi 3 "Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej", działania 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Gmina otrzyma zwrot 75% kosztów kwalifikowanych.
Wtorkowa prezentacja systemu pomp ciepłaNowoczesne urządzenia w kotłowni budynku SP w Domasznie


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (848) z dnia 11 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »