tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Ciepła woda dzięki słońcu

 
Pod koniec lipca odbyło się oficjalne oddanie do użytku kolektorów słonecznych w budynkach LKK Drzewica i MGKS GerlachOddanie do użytku kolektorów słonecznych przy budynku MGKS GerlachTrwa jedna z priorytetowych inwestycji gminy w obecnej kadencji samorządu ? instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej.
Jej pierwszy, tegoroczny etap zakładał montaż solarów na budynkach Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica i Miejsko?Gminnego Klubu Sportowego Gerlach oraz instalację pomp ciepła w Publicznej Szkole Podstawowej w Radzicach Dużych. Wykonawcą tych trzech zadań jest ?Ekoinstal? z siedzibą w Skierniewicach. Koszt całości wynosi 920.161,33 zł.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma już w lipcu zakończyła instalowanie systemu kolektorów do podgrzewania wody użytkowej. W przypadku budynku LKK solary zostały zamontowane na dachu, na stadionie Gerlacha stoją przed budynkiem i są zabezpieczone zamkniętą konstrukcją z siatki o wysokości 2,5 m.
Oficjalne oddanie kolektorów do użytku odbyło się 25 lipca z udziałem burmistrza Janusza Reszelewskiego, gminnych urzędników, przedstawicieli ?Ekoinstalu? oraz obu klubów sportowych. Następnego dnia wytypowani pracownicy bądź działacze LKK i Gerlacha przeszli instruktaż obsługi urządzeń.
Od kilkunastu dni kajakarze i piłkarze korzystają z wody podgrzewanej dzięki energii słonecznej. I bardzo chwalą nowe rozwiązanie. Ciepłej wody jest pod dostatkiem. Można by się w niej kąpać 24 godziny na dobę. Co ważne, kluby liczą też na zdecydowanie mniejsze rachunki za energię elektryczną.
Dodajmy, że nadal prowadzona jest trzecia część tegorocznego etapu inwestycji ? remont instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem pomp ciepła w PSP w Radzicach Dużych. Prace idą pełną parą i powinny się zakończyć do 28 września. Przed pierwszymi przymrozkami w szkole będzie więc działał system grzewczy wykorzystujący energię cieplną, które jest nagromadzona w głębi ziemi.
Jak już pisaliśmy, całą inwestycję mającą przynieść wiele korzyści ? zarówno finansowych jak i ekologicznych ? zaplanowano na dwa lata. Pompy ciepła przy szkołach w Brzustowcu i Domasznie będą montowane w przyszłym roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, osi 3 ?Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej?, działania 321 ?Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej?. Gmina może liczyć na dofinansowanie w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (787) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »